Piątek, 2 października 2020

Jesień to tradycyjnie czas mnóstwa książkowych premier i ten powiew świeżości odzwierciedlają także trendy Lubimyczytać.pl. We wrześniowym zestawieniu pojawiło się sporo nowości. Zmiany widać już w pierwszej trójce najczęściej odwiedzanych w serwisie książek.

W sierpniu na pierwszych trzech miejscach znajdowały się książki Alicji Sinickiej, Roberta Małeckiego i Abby Jimenez, lecz we wrześniu sytuacja uległa diametralnej zmianie. Remigiusz Mróz wysunął się na czoło zestawienia ze swoją najnowszą powieścią „Precedens”, dwunastą częścią cyklu o Joannie Chyłce. Od premiery książki minęły zaledwie 2 tygodnie, a już ma ona 600 ocen w serwisie i średnią 7,7. Na drugim miejscu trendów znalazł się inny, niezwykle popularny polski pisarz – Szczepan Twardoch. „Pokora” w swym tytule zawiera nazwisko głównego bohatera, pochodzącego z Górnego Śląska Aloisa, którego wciąga wir historii. Obecnie oceniana jest na 8,0 / 10.

Szczepan Twardoch już w „Drachu”, a teraz i w „Pokorze”, znalazł oryginalną formułę estetyczną dla ukazania niepowtarzalności swego rodzinnego regionu. Będąc spadkobiercą śląskiego pisarstwa, tworzy jednocześnie własną tradycję ukazywania Śląska, daleką od sentymentalizmu i sztampy. Każda scena, obraz, dialog z jednej strony naznaczona jest śląskim folklorem, a z drugiej – niesie z sobą ogromny ładunek nowatorstwa, zwłaszcza widoczny w formie i stylu – pisze użytkowniczka thebookofchange.

Ostatnie miejsce na podium przypadło książce, która premierę miała w 1965 roku. „Diuna” znów zyskuje popularność głównie dzięki zbliżającej się ekranizacji – jej kinową premierę zaplanowano na grudzień 2020 roku. Otwierający cykl „Kroniki Diuny” tom oceniono w lubimyczytać.pl już ponad 23 tys. razy, a zapewne w zdobyciu nowych czytelników książce na pewno pomoże też odświeżona szata graficzna nowego wydania.

Na czwartym miejscu wrześniowa premiera Melissy Darwood, zatytułowana „Mój szef”, czyli utrzymany w lekkim stylu romans biurowy. Pierwszą piątkę zamyka „Piętno”, kryminał Przemysława Piotrowskiego – autora, który ostatnio sporo namieszał na kryminalnej mapie Polski. Na lokacie szóstej uznana wokalistka i autorka tekstów oraz zwyciężczyni Plebiscytu Książka Roku lubimyczytać.pl, Katarzyna Nosowska. Po ciepło przyjętym przez czytelników tomie „A ja żem jej powiedziała…” autorka wraca z nową publikacją. „Powrót z Bambuko” to zbiór krótkich anegdot i przemyśleń, który pobudzi zarówno do refleksji, jak i śmiechu.

„Saturnin”, nowa powieść Jakuba Małeckiego, to – jak mówi sam autor – jego najbardziej osobista książka. Opowiada alternatywną historię prawdziwych osób z rodziny Małeckiego – babci i jej brata. W wywiadzie z Ewą Cieślik z lubimyczytać.pl pisarz stwierdza:

Wydaje mi się, że już od pewnego czasu moje książki są bardzo osobiste. Wie pani, ja chcę pisać o tym, co mnie samego porusza, zachwyca, przeraża, dlatego muszę pogodzić się z tym, że opowiadając o takich rzeczach, zawsze mniej lub bardziej się odsłonię. „Saturnin” chyba rzeczywiście jest najbliższy mojego życia – już choćby za sprawą wspomnianych przez panią bohaterów, ale również poruszonych w nim tematów.

Topowe książki września goni również „Sfora” – kontynuacja „Piętna”, która swą premierę miała w połowie sierpnia (średnia ocen na lubimyczytać.pl – 8,3 / 10). W zestawieniu nie zabrakło też „Nie wiesz wszystkiego” Marcela Mossa, na tym samym, co w poprzednim miesiącu, dziewiątym miejscu. Pierwszą dziesiątkę zamyka „To tylko przyjaciel” Abby Jimenez – komedia romantyczna, w której pojawiają się także poważniejsze wątki.

Zobaczcie wszystkie trendy września lubimyczytać.pl.

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które podstrony książek były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybierają konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne. Niekoniecznie najwyżej oceniane, niekoniecznie najszerzej reklamowane, niekoniecznie są to nowości – to są najpopularniejsze książki w danym miesiącu zdaniem internautów.

 

Podaj dalej