Czwartek, 13 czerwca 2024
„Życie i myśli JW Pana Tristrama Shandy”

Po ponad 20 latach na półki księgarń wraca wielkie dzieło Laurence’a Sterne’a.

 

„Życie i myśli JW Pana Tristrama Shandy” to arcysubtelna opowieść o słowie i ciele, skrajnie obrazoburcza kontrewangelia – Friedrich Nietzsche ze swoim przyciężkim Zaratustrą odpada w przedbiegach – dobra nowina literatury nowoczesnej, w której figurę Bogo-Człowieka, Słowa Wcielonego, zastępuje dziwny, niedo-substancjalny, na wiele sposobów pokiereszowany Człowiek-Pomyłka, Człowiek-Interrupcja, Człowiek-Interpunkcja, Człowiek-Nigdy-Całkiem, człowiek, który wciąż nie może się wyłonić (wyłania się i znika przez dziewięć kolejnych tomów), człowiek, który niemal nie istnieje, a przecież wciąż daje znaki przewrotnego życia, człowiek stopiony w jedno ze swoją dygresyjną opowieścią posiekaną pauzami, zrobiony niby tylko ze słów, a przecież nieskończenie uwodliwy, przez to zaś – dziwnie, lecz arcypotężnie – obecny. Jednym słowem: Człowiek-Literatura.

Adam Lipszyc, fragment posłowia

***

Laurence Sterne, osiemnastowieczny erudyta, miłośnik kultury humanistycznej, teatru, muzyki, ciekawy nauk przyrodniczych i wynalazków proboszcz anglikański, zasłynął jako autor wyrafinowanej dowcipnej i przenikliwej powieści. „Życie i myśli JW Pana Tristrama Shandy” to klasyka literatury, dzieło na miarę „Don Kichota” czy „Gargantui i Pantagruela”, inspirujące tuziny artystów.

Powieść obszerna, pełna aluzji i dygresji, niepoddająca się streszczeniu, rozpięta między dwoistością postaw bohaterów: niepokojem racjonalności i spokojną religijną pewnością. Nie pierwszy raz po polsku, ale po raz pierwszy w edycji, która stara się oddać szaloną typografię Sterne’owską, o czym opowiada zawarta w tomie Nota edytorska (dostępna również na stronie www).

 

Premiera: 03.07.2024

Autor: Laurence Sterne

Tłumaczka: Krystyna Tarnowska

Autor okładki: Kamil Rekosz

Seria: Proza Światowa

 

 

 

Podaj dalej
Autor: PIW