Piątek, 12 maja 2023

I Festiwal Literatury Łódzkiej „Bliżej!” rozpoczął się w czwartek 11 maja i potrwa do 14 maja. Organizatorem jest Dom Literatury w Łodzi oraz Fundacja Na Rzecz Wspierania Kultury Plaster Łódzki.

W ramach Festiwalu odbywają się Targi Książki Łódzkiej, na których można kupić propozycje łódzkich wydawnictw i zaopatrzyć się w tytuły mniej znane i rzadkiej spotykane. Targi odbywają się w dniach 12-13 maja w Domu Literatury w Łodzi.

Gośćmi Festiwalu są m.in. Andrzej Bart, który opowie o swojej powieści pt. „Śmierć głośna, śmierć cicha”, której akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej oraz Błażej Torański, autor książki „Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol”, która opowiada o dramatycznych wydarzeniach, które miały miejsce w niemieckim obozie dla dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.

Agnieszka Płoszaj zaprezentuje powieść „Bez wyboru”, a Marcin Andrzejewski zabierze gości w podróż „Złotym peugeotem”, kryminałem motoryzacyjnym z epoki wczesnego Gierka.

Na Festiwalu „Bliżej” odbędą się także spotkania z autorami, którzy opisują Łódź w reportażach. Redaktorki książki pt. „Historia społeczna Muzeum Sztuki w Łodzi”, Marta Madejska, Agnieszka Pindera i Natalia Słaboń, opowiedzą o niezwykłej historii równie niezwykłego miejsca.

W jeszcze inną miejską podróż zaproszą także Michał Koliński i Piotr Borowski, którzy zabiorą nas na spacer po rejonach, które są szczególnie sentymentalne dla wielu z nas: „Blokowiska Łodzi”.

Nie zabraknie także pisarki Anny Ciarkowskiej, autorki głośnej książki “Dewocje”, która została nominowana do nagrody Nike, i utalentowanego pisarza młodego pokolenia, Jacka Paśnika, który zadebiutował powieścią „Dzieci”, o dorastaniu na pograniczu XXI wieku na obrzeżach Łodzi, w okolicy ICZMP w Łodzi (tu pod nazwą Kosmos). Do swojego literackiego i obrazowego świata zaprosi także Witold Jabłoński, autor książki „Wszyscy kochamy Mikołaja”.

 

Podaj dalej
Autor: ET