Wtorek, 11 czerwca 2024

Do 24 czerwca można składać wnioski do konkursu na zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych do bibliotek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Dzięki programowi oferta bibliotek publicznych, które uzyskają dofinansowanie, zostanie wzbogacona zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami czytelników. Za sprawą usług zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków, audiobooków i synchrobooków, użytkownicy będą mogli skorzystać z usług swojej biblioteki o każdej porze.

NPRCz 2.0 to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025 w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60 proc. z budżetu państwa, 40 proc. – wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy.
W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Bibliotekę Narodową, Instytut Książki, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Narodowe Centrum Kultury. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.

Strona programu: https://nprcz.pl

Podaj dalej
Autor: ET