Piątek, 2 czerwca 2023

„Książka jest jak ogród” to hasło XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który odbywa się w dniach 1–7 czerwca. Hasło zostało zainspirowane starym chińskim przysłowiem: „Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni”.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (OTCD lub Tydzień Czytania) to akcja, która od ponad dwóch dekad jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom. OTCD jest obchodzony w setkach placówek przedszkolnych, szkolnych bibliotecznych, kulturalnych i wychowawczych w całym kraju.

Każdy z dni Tygodnia Czytania, oprócz wspólnego hasła „Książka jest jak ogród” – będzie miał swój motyw przewodni, związany z wiodącą lekturą dnia i jej bohaterami:

  • 1 czerwca (czwartek) – Dzień z Elizą Piotrowską i jej Ciocią Jadzią, bohaterką serii książek
  • 2 czerwca (piątek) – Dzień z Marcinem Szczygielskim i jego Czarownicą piętro niżej, bohaterką serii książek
  • 3 czerwca (sobota) – Dzień z badaczem Puszczy Białowieskiej dr Tomaszem Samojlikiem i bohaterami jego książek
  • 4 czerwca (niedziela) – Dzień z Marcinem Koziołem i jego Wombatem Maksymilianem, bohaterem serii książek
  • 5 czerwca (poniedziałek) – Dzień z Anitą Głowińską i jej Kicią Kocią, (bohaterką serii książek
  • 6 czerwca (wtorek) – Dzień z dziećmi Papcia Chmiela, twórcy kultowej serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek” – Moniką Chmielewską-Lehman – artystką oraz Arturem Chmielewskim – naukowcem z NASA, którzy opowiedzą, jakim ojcem i człowiekiem był słynny Papcio Chmiel. Zaprezentujemy także świeżo wydaną książkę Papcio Chmiel udomowiony (Wydawnictwo Prószyński i S-ka).  Spotkanie odbywa się z okazji 100. rocznicy urodzin Papcia Chmiela.
  • 7 czerwca (środa) – Dzień z Edytą Jungowską, wielbicielką i niezrównaną interpretatorką twórczości Astrid Lindgren oraz bohaterami szwedzkiej pisarki.

Więcej informacji: https://calapolskaczytadzieciom.pl/xxii-otcd-ksiazka-jest-jak-ogrod/

Podaj dalej
Autor: W