Wtorek, 11 marca 2025

Do 10 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia do 17. edycji Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Nagroda jest przyznawana książkom poświęconym historii Polski od odzyskania niepodległości w 1918 r. do współczesności.

Laureat otrzyma 50 tys. zł oraz statuetkę „Temperówkę Kazimierza Moczarskiego”. Pozostałe osoby nominowane otrzymają po 10 tys. zł. Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 30 listopada.

Do konkursu mogą być zgłaszane monografie, dzienniki i pamiętniki itp. (pierwsze polskie wydanie książki autora/autorki polskiego i pierwsze polskie wydanie przekładu autora/autorki zagranicznego).

Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest nadesłanie książki w wersji elektronicznej na adres mailowy nagrodamoczarskiego@dsh.waw.pl i/lub trzech egzemplarzy papierowych na adres: Dom Spotkań z Historią, ul. Zielna 39 (XI piętro), 00-108 Warszawa, z dopiskiem „Nagroda Moczarskiego”. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 10 kwietnia 2025 r.

Ustanowiona w grudniu 2018 r. uchwałą Rady m.st. Warszawy Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, jest kontynuacją powstałej w 2009 r. nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski – od odzyskania niepodległości w 1918 r. do czasów współczesnych. Organizatorem i fundatorem nagrody jest m.st. Warszawa, a współorganizatorami Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Partnerem wydarzenia jest Biblioteka Narodowa, zaś patronem medialnym „Gazeta Wyborcza” i Wyborcza.pl.
Laureaci poprzednich edycji

Patronem nagrody jest Kazimierz Moczarski, dziennikarz i prawnik, demokrata i społecznik, żołnierz Armii Krajowej, po wojnie przez 11 lat więziony przez komunistów. Autor „Rozmów z katem” – niezwykłego zapisu rozmów z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta, z którym dzielił celę więzienia na warszawskim Mokotowie.

Jedenastoosobowe jury Nagrody Historycznej m.st Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego tworzą: prof. Andrzej Friszke (przewodniczący), prof. Antoni Dudek, prof. Dobrochna Kałwa, prof. Barbara Klich-Kluczewska, prof. Jan Kofman, dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, prof. Anna Landau-Czajka, dr Anna Machcewicz, dr Tomasz Makowski, Małgorzata Szejnert oraz Andrzej Wielowieyski.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej

Podaj dalej