Poniedziałek, 10 maja 2021

Z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich tysiące bibliotek w Polsce bierze już po raz XVIII udział w ogólnopolskiej akcji promocji działalności bibliotek  w ramach Tygodnia Bibliotek, który rozpoczął  się Dniem Bibliotekarza (8 maja). W tym roku (podobnie jak w roku 2020), z powodu pandemii, biblioteki są  dostępne dla czytelników w sposób ograniczony,  w najbliższej perspektywie poszerzą jednak dostęp do swoich usług.

Mimo ograniczeń  działalności środowisko bibliotekarzy postanowiło  utrzymać dotychczasowy termin  Tygodnia Bibliotek i Dnia Bibliotekarza  realizując akcje i wydarzenia online.  W ten sposób biblioteki  chcą zamanifestować w sieci swoją działalność  czytelnikom, organizatorom, użytkownikom  i nieużytkownikom wykorzystując różne formy i narzędzia  komunikacji internetowej. Hasło Tygodnia Bibliotek 2021  „Znajdziesz mnie w bibliotece” będzie głównym motywem inspirującym bibliotekarzy do pokazania znaczenia bibliotek we współczesnym świecie. Na portalu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich ( http://tydzienbibliotek.sbp.pl/)  uruchomiona jest podstrona, na której zamieszczane są informacje o  akcjach, wydarzeniach i imprezach organizowanych  przez biblioteki w całej Polsce w ramach TB.

W tym roku dla bibliotek przygotowano specjalny formularz rejestracyjny, za pomocą którego ponad 1000 bibliotek zadeklarowało chęć uczestnictwa w TB.  Zarejestrowanie skutkowało otrzymaniem przez bibliotekę bezpłatnego zestawu elektronicznych materiałów reklamowych.

Trwa kampania “Znajdziesz mnie w bibliotece” – znani pisarze przez dwa tygodnie promuja ideę TB. Na potrzeby promocji opracowano specjalną nakładkę promującą hasło Tygodnia.

Jednym z ważniejszych wydarzeń towarzyszących TB jest Ogólnopolski Konkurs SBP „Bibliotekarz Roku”. W tym roku odbywa się jego XI edycja. Celem tegorocznego Konkursu jest zaprezentowanie ogólnopolskiemu środowisku bibliotekarskiemu  oraz szerokiej publiczności tych pracowników bibliotek, którzy w całym roku 2020 wyróżnili się ponadstandardowymi osiągnięciami zasługując na wysoką ocenę i popularyzację swoich dokonań.

Rok 2020 był wyjątkowy. Epidemia wirusa  SARS-CoV-2 ograniczyła lub utrudniła aktywność bibliotek prawie we wszystkich obszarach ich statutowej działalności. Większość  konferencji, spotkań, szkoleń, aktywności na rzecz dzieci, seniorów, specjalnych grup użytkowników, została odwołana lub  przeniesiona do Internetu. Dlatego  w roku 2020, wśród kryteriów merytorycznych uwzględnione były  dokonania zawodowe, naukowe, dydaktyczne i popularyzatorskie kandydatów do tytułu Bibliotekarz Roku 2020  wynikające ze szczególnej sytuacji bibliotek i bibliotekarzy w okresie epidemii. Między innymi,  wysoko cenione były działania na rzecz opracowania, wdrożenia, upowszechniania internetowych form działalności biblioteki w czasie epidemii,  realizowane z  wykorzystaniem platform i aplikacji internetowych,  serwisów społecznościowych, innych narzędzi komputerowych.

Laureatką tegorocznego konkursu została Monika Machowicz  St. kustosz, instruktor w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.

O aktywności bibliotekarzy i bibliotek w okresie ograniczonej dostępności dla czytelników realnej przestrzeni bibliotecznej, świadczy  działalność online: udzielanie informacji, ułatwianie dostępu do zasobów cyfrowych online, organizacja różnego rodzaju paneli dyskusyjnych, wirtualne galerie i wystawy,  czytelnicze konkursy, spotkania autorskie,  szkolenia online, interaktywne gry literackie. Przykłady aktywności bibliotek w sieci  są prezentowane na portalu SBP.

W Tygodniu Bibliotek należy przypomnieć, że biblioteki nadal odgrywają istotną rolę w dostępie do kultury i informacji. Chociaż w ostatnich latach zmniejszyła się liczba bibliotek, w roku 2018 funkcjonowało nadal 9406 placówek bibliotecznych: 7925 publicznych, 873 naukowych (w tym 660 szkól wyższych), 258 pedagogicznych. Odwiedziło je ponad 11 mln użytkowników, z tego 7,2 mln to czytelnicy.  Biblioteki publiczne  obsługują 83 proc. czytelników. Zbiory bibliotek były intensywnie wykorzystywane: w roku 2018  biblioteki udostępniły ponad 142 mln jednostek.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: Sbp.pl