Od piątku do niedzieli przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie odbywają się Jesienne Targi Książki.
To już piąta edycja plenerowego wydarzenia, organizowanego przez Fundację Historia i Kultura we wrześniu.
Po raz pierwszy jesienne targi odbyły się w Ogrodzie Saskim, kolejne dwa lata miejscem spotkań z książką były Arkady Kubeckiego i Ogród Zamku Królewskiego, a od dwóch lat targi odbywają się przed Pałacem Kultury i Nauki.
– To miejsce jest bardzo rozpoznawalne, o czym przekonaliśmy się przy organizacji Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, a które w maju tego roku odwiedziło 120 tys. osób. Ale oczywiście Jesienne Targi Książki to nie ta skala, ale liczymy, że one będą się rozwijać i co roku powiększać. Być może już od następnego roku będziemy dysponować bardziej komfortową przestrzenią, od strony wejścia głównego do Pałacu, od ul. Marszałkowskiej – powiedział podczas otwarcia Jacek Oryl, dyrektor Jesiennych i Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie, wiceprezes Fundacji Historia i Kultura.
Swoją ofertę prezentuje 80 wystawców i „to jest polski świat wydawniczy w pigułce” – skomentował Jacek Oryl – Są tu świetne wydawnictwa i mamy znakomitych autorów. Co więcej, mamy też premierowe spotkania na targach, promocje premierowych książek, które właśnie w tych dniach zostały wydane – zachęcał dyrektor Targów.
Zofia Szpojankowska, prezes Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, odniosła się do dramatycznej sytuacji powodzian na południu kraju. – Myślimy o tych wszystkich poszkodowanych ludziach z zalanych terenów, o księgarzach i bibliotekarzach, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Zachęcamy do wspierania zbiórek i udziału we wszystkich akcjach, które mogą im pomóc.
W tym roku w gronie wystawców znajdują się wydawnictwa, księgarnie i antykwariaty, a wśród nich: Agora, ArtRage, Dom Spotkań z Historią, Fundacja Sąsiedzi, Grupa Wydawnicza Foksal – W.A.B., Wilga, Uroboros i Buchamnn, JanKa, Grupa Wydawnictwo Kobiece, Krytyka Polityczna, Media Rodzina, Must Read, Muza, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Papierowy Motyl, Poradnia K, Preston School & Publishing, Prószyński Media, Przegląd – Fundacja Oratio Recta, Silver Oficyna Wydawnicza, Sonia Draga, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Tania Książka, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Wydawnictwo Amaltea, Wydawnictwo Arkady, Wydawnictwo Artbooks, Wydawnictwo Clarosculo, Wydawnictwo Filtry, Wydawnictwo Kameleon, Wydawnictwo Karakter, Wydawnictwo KDW, Wydawnictwo Mięta, Wydawnictwo Nowa Baśń, Wydawnictwo Stapis, Wydawnictwo Vectra i Wydawnictwo Vesper.
Na scenie pojawi się gruziński pisarz, laureat Nagrody Literackiej Unii Europejskiej Iwa Pezuaszwili (Sonia Draga). Opowie m.in. o swojej nagrodzonej książce „Zsyp”.
A po terenie targowym będzie krążył BookBike DK-PL, czyli specjalnie zaprojektowany rower cargo, który będzie jeździł z duńskimi i polskimi książkami (wydanymi w obu językach) i zachęcał do czytania i poznawania kultury Danii i Polski oraz promował jazdę rowerem. To inicjatywa duńsko-polskiego duo Jacoba Dammas i Józefiny Jarmużewskiej. W ramach tego projektu odbędzie się spotkanie z Jørgenem Lethem i z polsko-duńską tłumaczką wielu książek, Bogusławą Sochańską.
Będzie też filmowo – zaplanowano spotkanie z Małgorzatą Oliwią Sobczak, autorką serii „Kolory zła” (W.A.B.), której zekranizowany pierwszy tom wiosną podbił Netflixa, a także premierowe spotkanie wokół książki „Na bulwarach czyhają potwory. Filmowa historia Ameryki” Macieja Jarkowca (Agora).
Igrzyska w Paryżu już się zakończyły, a emocje zdążyły już opaść, ale w stulecie debiutu Polaków na Igrzyskach warto przybliżyć zapomniane historie pierwszych olimpijczyków. Odbędzie się spotkanie z Danielem Lisem wokół książki „Pierwsza drużyna. Paryż 1924. Polski debiut na Igrzyskach Olimpijskich” (Agora).
Na scenie zaprezentują się również m.in.: Marek Sygacz „Gruzy kalifatu” (Sonia Draga), Michał Zgajewski, Anna Fryczkowska „Saga o ludziach ziemi” (W.A.B.), Mateusz Pakuła „Skóra po dziadku” (Agora), Michał Książek „Atlas dziur i szczelin” – książka, która zdobyła w 2024 roku nagrodę Literacką Warszawy, znalazła się również w ścisłym finale nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż roku 2023, Wojciech Orliński i jego najnowsza książka popularnonaukowa „Bum. Wszystko co musisz wiedzieć o chemii, żeby przeżyć kolejny dzień” (Znak) czy Melka Kowal, znana influencerka instagramowa i jej nowość „Matki na fejsie”.
Miłośnicy kryminału mogą wysłuchać rozmowy z Markiem Zgajewskim wokół książki „Ciemność żyje w nas”, drugiego tomu świetnie przyjętej serii kryminalnej (Agora) czy z Jarosławem Szczyżowskim, autorem thrillera z elementami grozy „Obserwatorium’ (Znak).
Publiczność dziecięca i młodzieżowa z pewnością będzie zainteresowania spotkaniem z Marcinem Kruszewskim „Prawo Marcina” (Agora) oraz spotkaniem wokół książek Stuarta Gibbsa „Szkoła szpiegów” (Agora dla Dzieci).
Dla najmłodszej publiczności przygotowano przedstawienia, które odbędą się w sobotę i w niedzielę o godz. 10 na Scenie Głównej. „Podróż dookoła Słońca” to oryginalne wierszowane spotkanie autorskie w formie spektaklu teatralnego, granego przez dwójkę aktorów Teatru&Wydawnictwa La Lola, promujące książkę dla dzieci o Mikołaju Koperniku i sztukę „Słońce Kopernika” w Teatrze Kamienica. Ciekawa scenografia nawiązująca do miejsc z życia astronoma, zabawne kostiumy, lalkowe postaci połączone z żywym aktorem, zachęcą dzieci do poznawania świata poezji i literatury.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Instytut Książki, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Komitet Ochrony Praw Dziecka, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury.
Patronat medialny: lubimyczytac.pl, rynek-ksiazki.pl, wydawca.com.pl, wolnelektury.pl, czasdzieci.pl, granice.pl, Radio KOLOR, TVP3.
Mecenas wydarzenia: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
Jesienne Targi Książki
Plac Defilad, teren przed Kinoteką, od strony Al. Jerozolimskich
Piątek, 20 września – w godz. 11.00-18.00
Sobota, 21 września – w godz. 10.00-18.00
Niedziela, 22 września – w godz. 10.00-17.00