Piątek, 9 lutego 2024
Barbara Nowacka zapowiada dużą reformę edukacji

“Polska szkoła musi zacząć nadążać za XXI wiekiem, prace nad dużą reformą edukacji rozpoczną się na początku czerwca przyszłego roku” – powiedziała podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży minister edukacji Barbara Nowacka.

Poinformowała też, że resort wprowadza zmiany i prowadzi audyty m.in. w Instytucie Badań Edukacyjnych, Okręgowych Komisjach Edukacyjnych, Instytucie Kolbego oraz we wszystkich podległych jednostkach.
Przypomniała, że odpartyjniono kuratoria oraz że rozpoczynają się konkursy na kuratorów.

Trwają również audyty w resortach, w programach typu “Willa plus”, w konkursach ministra. “Już widzimy nieprawidłowości w przyznawaniu środków – które powinny być przeznaczane na edukację – na działalność niezwiązaną z edukacją, w niewielkim stopniu związaną z edukacją lub w sposób bizantyjski” – stwierdziła Barbara Nowacka.

Jak zaznaczyła, pierwszym zobowiązaniem, które resort zaczął realizować, to dotrzymanie zobowiązania dotyczącego wynagrodzeń nauczycieli.

Minister edukacji mówiła też, że resort podjął prace nad zmianami w zakresie obowiązkowych prac domowych, zniesienia wliczania do średniej ocen oceny z religii i etyki oraz zmian w zakresie podstawy programowej.

“Trwają też prace nad zniesieniem przedmiotu HiT i przygotowania wstępne do zastąpienia go w kolejnych latach przedmiotem, który będzie dotyczył wychowania obywatelskiego, zawierającego też elementy historii najnowszej” – poinformowała Nowacka.

 

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: PAP