
Obowiązkowa lektura dla rodziców dzieci w każdym wieku! Bo wszyscy jesteśmy online.
Codziennie każdy z nas, niezależnie od wieku, spędza wiele czasu w Internecie. Młodzi ludzie dużo szybciej i sprawniej w nim buszują, a my – rodzice, nauczyciele i opiekunowie – potrzebujemy narzędzi, by mądrze im towarzyszyć, dostrzegać ewentualne zagrożenia i szybko działać.
Jak reagować na cyberprzemoc – niezależnie od tego, czy jesteśmy jej świadkami, ofiarami czy… rodzicami jej twórców?
Gdzie szukać dobrych i rzetelnych informacji na temat otaczającego nas świata i w jaki sposób unikać fake newsów?
Jak zadbać o to, by maksymalnie ograniczać dostęp do pornografii, pedofilii, ruchów pro-ana i wszelkich oszustw?
Dzieci i nastolatki bardziej ufają internetowi niż dorosłym i to w sieci szukają informacji na temat otaczającego ich świata. Ten poradnik pomoże choć trochę zmienić tę tendencję. Znajdziesz w nim dużą dawkę wiedzy, wiele ciekawych profili, linków i rad, dzięki którym pokierujesz aktywnością dziecka online.
Nie będę pisać, jak macie wychowywać swoje dzieci, jakie wartości im przekazywać, jakie metody stosować. Podpowiem natomiast, jak wprowadzać dzieci w cyfrowy świat, żeby nie stała im się krzywda i żeby wam nagle nie uciekły — nastolatka trudno dogonić i sprawić, żeby nam zaufał, jeśli nie zapracowaliśmy na to wcześniej. Traktujcie ten poradnik nie jako jedynie słuszną drogę postępowania, lecz jako zbiór wskazówek i porad, które możecie wykorzystać, dostosowując je do potrzeb i osobowości swojego dziecka.
(fragment książki)
Agnieszka E. Taper od kilkunastu lat szkoli dzieci, rodziców, nauczycieli oraz pracowników administracji z zakresu profilaktyki zagrożeń związanych z cyberprzestrzenią i zasad edukacji medialnej.
Socjolożka, absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyrektorka Biura Centrum Profilaktyki Społecznej, edukatorka medialna Fundacji Bonum Humanum (także członek zarządu).
Autorka i współautorka artykułów naukowych, opracowań edukacyjnych i profilaktycznych dotyczących zaburzeń związanych z korzystaniem z urządzeń cyfrowych i Internetu, obecności dzieci w Internecie oraz faktów i mitów na temat gier komputerowych.
Prywatnie wielbicielka gier RPG – od tych papierowych, przez planszówki po RPG i MMORPG. Fanka “Gwiezdnych Wojen” (na zdjęciu w stroju Rycerza Jedi). Męża poznała w grze online 16 lat temu.
Premiera 27 października