Poniedziałek, 6 lipca 2020
Nowa formuła spotkań organizowanych przez Empik

Grupa Empik zmienia politykę organizowania spotkań autorskich. Jak przekazała Bibliotece Analiz Monika Marianowicz, rzecznik prasowy filmy: – W odpowiedzi na sytuację pandemii, jak również potrzeby odbiorców – dbając o ich komfort i bezpieczeństwo – sprawnie i skutecznie przestawiliśmy się na organizowanie wydarzeń w przestrzeni internetu i wprowadziliśmy cykl wydarzeń #premieraonline. Tym samym umożliwiliśmy bardzo szerokiej publiczności  i co ważne – wszystkim zainteresowanym, bez względu na miejsce zamieszkania – udział w wirtualnych spotkaniach z pisarzami na żywo.

Eventowa arytmetyka jest prosta. W realu liczba osób, które mogą wziąć udział w spotkaniu, jest ograniczona. Tymczasem transmisja online daje nieograniczony zasięg, dociera do najdalszych zakątków świata. Przymusowa kwarantanna w czasie pandemii spowodowała, że w mediach społecznościowych jak grzyby po deszczu pojawiły się transmisje na żywo, które dla odbiorców okazały się atrakcyjne.

– Nowa formuła została przyjęta przez czytelników z dużym entuzjazmem – potwierdza Monika Marianowicz. – Do tej pory odbyło się  70 wirtualnych spotkań autorskich – w tym 33 w ramach majowych Wirtualnych Targów Książki. Gośćmi 11 wydarzeń byli pisarze z zagranicy  (np. Graham Masteron, B.A.Paris, Deborah Feldman, Andre Aciman, Regina Brett). Transmisje, które śledziło ponad 2 mln unikalnych użytkowników w różnym wieku, w kraju i za granicą,  w sumie uzyskały ponad 2,5 mln wyświetleń. Każda rozmowa jest tłumaczona także na język migowy.

Przypomnijmy, że w ramach majowych wirtualnych targów Strony Booktarg.pl, organizowanych przez Allegro, Legimi i Lubimycztac.pl rekord frekwencyjny pobili Katarzyna Bonda i  Bogdan Lach – w ich spotkaniu wzięło udział 100 tys. fanów. Dwugodzinna dyskusja Jacka Dukaja i Tomasza Bagińskiego przyciągnęła ponad 85 tys. publiczność. Dla porównania na Festiwalu Literackim w Sopocie największą frekwencją cieszyły się spotkania np. z Zadie Smith, Etgarem Keretem czy Olgą Tokarczuk, w każdym z nich uczestniczyło blisko 1000 osób.

Jak wyjaśnia rzecznik Empiku: – Dzięki wykorzystaniu najpopularniejszej na świecie platformy, czyli Facebooka, śledzenie transmisji jest łatwe i wygodne – aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy smartfon. Choć szansa interakcji z twórcą w czasie rzeczywistym stanowi niewątpliwie największą zaletę formatu, do zapisów rozmów można powracać także po zakończeniu danego spotkania. Uczestnicy spotkań online wykazują się olbrzymim zaangażowaniem – zadają każdorazowo dziesiątki pytań, zapraszają także swoich znajomych do udziału, promując wydarzenia na swoich własnych profilach.

Spotkaniom autorskim na żywo towarzyszy również sprzedaż książek. A w przypadku e-spotkań? Empik  udostępnia widzom kod rabatowy na zakup w Empik.com w specjalnej cenie. W trakcie majowych Wirtualnych Targów Książki była nawet możliwość zdobycia książek z autografem. Niewykluczone, że i ta atrakcja pojawi się w w ramach #premieraonline.

– Pandemia zmieniła nawyki i zachowania konsumentów, nie tylko zakupowe, ale i czytelnicze. Empik wychodzi naprzeciw tym zmianom, wspierając czytelnictwo na szerszą skalę niż wcześniej. Kontynuujemy wydarzenia w formacie #premieraonline, a Dział Eventowy Empiku pracuje jednocześnie nad nowymi projektami, które  – wierzymy – spotkają się z uznaniem wszystkich miłośników książek, muzyki czy filmu – zapowiada Monika Marianowicz.

 

Podaj dalej
Autor: ET