Poniedziałek, 27 maja 2019
Nagrody Magellana po raz jedenasty

Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” po raz 11. przyznała doroczne Nagrody Magellana. Ideą konkursu jest uhonorowanie wydawców wartościowych – pod względem merytorycznym i graficznym – książek turystycznych.

Jury obradowało w składzie: Krzysztof Rąpała (podróżnik, organizator wypraw do Azji), Dariusz Fedor (redaktor naczelny magazynu „Kontynenty”), Dawid Zaraziński (niezależny ekspert, znawca nowych mediów i technologii, „Harvard Business Review Polska”), Łukasz Gołębiewski (ekspert rynku książki), Piotr Dobrołęcki (redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”) i Ewa Tenderenda-Ożóg (zastępca redaktora naczelnego „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, redaktor naczelna dwutygodnika „Biblioteka Analiz”).

Do konkursu zakwalifikowano 75 tytułów nadesłanych przez oficyny wydawnicze, ale też instytucje kultury oraz jednostki samorządowe. Komisja konkursowa przyznała 14 nagród głównych i 17 wyróżnień oraz nagrodę specjalną. Zgłaszane tytuły rozpatrywano w kategoriach: przewodnik tekstowy, przewodnik ilustrowany, przewodnik kieszonkowy, przewodnik dla aktywnych, mapa i plan turystyczny, album, książka podróżnicza, przewodnik dla dzieci, przewodnik mobilny, książka reportażowa, przewodnik kulinarny. W tym roku pojawiła się też nowa kategoria: „podróże w czasie”.

W ramach Konkursu przyznano również nagrody dla podróżników. Nagrodą Magellana uhonorowało Miłkę Raulin za „Za przełamywanie stereotypów oraz odwagę i wytrwałość w realizowaniu marzeń” i Grzegorza Rąkowskiego za „kolekcjonowanie piękna polskiego krajobrazu, rozbudzanie wrażliwości i zachęcanie do pielęgnowania w sobie uważności”.

Miłka Raulin z wykształcenia i zawodu jest … mgr inż. trakcji elektrycznej, z zamiłowania – podróżniczką i miłośniczką wspinaczki wysokogórskiej. W ubiegłym roku zrealizowała swój projekt „Siła Marzeń” – w ciągu siedmiu lat zdobyła dziewięć najwyższych wierzchołków wszystkich kontynentów (Mont Blanc, Elbrus, Aconcagua, Denali, Kilimandżaro, Góra Kościuszki, Piramida Carstensza, Masyw Wilsona i Mount Everest) i została najmłodszą Polką z Koroną Ziemi. Owocem jej długiej wyprawy jest książka „Siła marzeń, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi” (Bezdroża), w której pasja do gór i dalekich podróży przeplata się z trudnościami życia codziennego.

Grzegorz Rąkowski jest biologiem, podróżnikiem, krajoznawcą, pracownikiem naukowym Instytutu Ochrony Środowiska, autorem licznych książek o tematyce podróżniczej i przewodników. Jego zainteresowania krajoznawcze skoncentrowane są na krajach Europy Środkowo-Wschodniej, przede wszystkim na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. Nakładem wydawnictwa Rewasz ukazało się kilkanaście przewodników Grzegorza Rąkowskiego po Kresach oraz po wschodniej i północno-wschodniej Polsce, które są właściwie połączeniem przewodników turystycznych z gawędą historyczno-krajoznawczą i dygresjami kulturoznawczymi, etnograficznymi i przyrodniczymi, do tego napisane są pięknym językiem. Spod jego pióra wyszły takie publikacje jak: „Lwów. Przewodnik po Ukrainie Zachodniej”, „Podole. Przewodnik po Ukrainie Zachodniej”, „Wołyń. Przewodnik po Ukrainie Zachodniej”, „Ziemia Lwowska. Przewodnik po Ukrainie Zachodniej”, „Smak Kresów. Wśród jezior i mszarów Wileńszczyzny”, „Smak Kresów 2. Czar Polesia”, „Ukraińska Bukowina i Besarabia”, „Ukraińskie Karpaty i Podkarpacie. Część wschodnia”, „Ukraińskie Karpaty i Podkarpacie. Część zachodnia”, a także dwuczęściowa „Polska egzotyczna”.

 

Nagrodę główną w kategorii  „przewodnik tekstowy” otrzymała „Kuba. Rewolucja w rytmie rumby” Krzysztofa Dopierały wydana w serii „Bezdroża Classic”. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał „Iran. Skarby Persji” Michała Lubasa, również wydany w serii „Bezdroża Classic”.

W kategorii „przewodnik ilustrowany” zwyciężyła publikacja „Odetchnij od miasta. 62 wyjątkowe domy gościnne w Polsce” (Buchmann). Wyróżnienie otrzymało wydawnictwo Bezdroża za trzy przewodniki wydane w praktycznej serii Travelbook: „Neapol i Kampania” Krzysztofa Bzowskiego, „Jamajkę” Anny Kiełtyki oraz „Brukselę, Antwerpię, Brugię, Gandawę” Beaty i Pawła Pomykalskich.

W kategorii „przewodnik kieszonkowy” w tym roku nie przyznano nagrody głównej, wyróżniono natomiast przewodnik „Chrzanów. Śladami historii” (Amistad) Anny Sadło-Ostafin i Marka Szymaszkiewicza we współpracy ze Zbigniewem Mazurem.

„Warszawski przewodnik wiślany” Dariusza Bartoszewicza wydany staraniem Instytutu Stefana Starzyńskiego, oddziału Muzeum Powstania Warszawskiego, okazał się bezkonkurencyjny w kategorii „przewodnik dla aktywnych”. W tej kategorii wyróżniono publikację „»Babskie« góry. Kobiecy sposób na trekking, bieganie, skitury oraz rower” Natalii Tomasiak (Bezdroża).

Mapa Riła i Piryn. Góry Bułgarii 1 : 80 000(Terraquest) otrzymała nagrodę główną w kategorii „mapa i plan turystyczny”. Wyróżnienie zdobyła mapa „Ateny. 1:15 000 comfort! map&guide” (ExpressMap).

W kategorii „książka podróżnicza” rywalizowało wiele tytułów, wybór był bardzo trudny. Jury zdecydowało ostatecznie o nagrodzeniu ex aequo pięciu publikacji: W końcu i ty zapłaczesz. Z Baku do stóp Araratu” Grzegorza Kapli (Burda), „Islandia” Piotra Milewskiego (Świat Książki), „Bałtyk. Historie zza parawanu” Aleksandry Arendt (Wydawnictwo Poznańskie), oraz „Szlaki. Opowieści o wędrówkach” i „Góry. Stan umysłu”, obie autorstwa Roberta Macfarlane w tłumaczeniu Jacka Koniecznego (Wydawnictwo Poznańskie).

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały trzy publikacje: „Namibia. Przez pustynię i busz” Anny i Krzysztofa Kobusów (Travel Photo) oraz dwie o tematyce górskiej – „O życiu” Reinholda Messnera w tłumaczeniu Katarzyny Schmidt (Agora) i „Elizabeth Hawley. Strażniczka gór” Bernadette McDonald w przekładzie Andrzeja Górki (Agora).

W kategorii „album” zwyciężyła publikacja „Nasze Makoszowy” wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Zabrzu, stanowiąca zapis historii dzielnicy opowiedzianej słowami samych mieszkańców i osób z nią związanych.

„Man zou. Chiny dla dociekliwych” Izabelli Kaluty z ilustracjami Jacka Ambrożewskiego (Dwie Siostry) zdeklasował inne publikacje w kategorii „przewodnik dla dzieci”. Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały: „Wielka księga prawdziwych tropicieli” Adama Wajraka (Agora) i „Przewodnik Kids in Kraków” (Biuro Festiwalowe).

Nagroda główna w kategorii „przewodnik mobilny” przypadła w tym roku aplikacji „13 pomysłów na Gniezno i okolice” (Starostwo Powiatowe w Gnieźnie). Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Amistad za cykl bezpłatnych aplikacji: „Busko-Zdrój”, „Kazimierz Dolny” i „Ostrów Wielkopolski”, „Krzemienny szlak”, „Dolnośląska kraina rowerowa”, oraz „Bieszczady & MRB Karpaty Wschodnie”.

W kategorii „książka reportażowa” nagrodę przyznano ex aequo: Tomaszowi Grzywaczewskiemu za Granice marzeń. O państwach nieuznawanych” (Czarne) oraz Mateuszowi Janiszewskiemu za „Ortodromę” (Znak). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały książki: „Wyhoduj sobie wolność. Reportaże z Urugwaju” Marii Hawranek i Szymona Opryszka (Czarne); „Kuba-Miami. Ucieczki i powroty” Joanny Szyndler (Wydawnictwo Poznańskie) oraz „Burka w Nepalu nazywa się sari” Edyty Stępczak (Znak).

Nagrodę w kategorii „przewodnik kulinarny” przyznano „Słodko-kwaśnej historii, czyli wszystko, co chcieliście kupić w wietnamskich sklepach, ale baliście się zapytać”  Ngo Van Tuonga z ilustracjami Doroty Podlaskiej (Drzewo Babel). Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały dwie publikacje: „Szafran, mięta i kardamon” Samar Khanafer (Buchmann) – przewodnik po aromatycznym świecie ziół i przypraw oraz „Tradycje kulinarne Finlandii” Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek (Hanami).

W tym roku powołano nową kategorię – „podróże w czasie”, która obejmuje przewodniki historyczne. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Wydawnictwo Księży Młyn za serię „Sekrety Miast”.

Jury przyznało Nagrodę Specjalną Muzeum Powstania Warszawskiego za książkę „Głodni zielonej Warszawy” Jodie Baltazar we współpracy z Pauliną Jeziorek.

 

Patronami medialnymi Nagrody Magellana są:

 

                            

Organizatorem konkursu „Najlepsze publikacje turystyczne” jest „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”, miesięcznik poświęcony współczesnej literaturze polskiej i zagranicznej. Istnieje na rynku od 1992 roku. Wydawany jest z myślą o czytelnikach poszukujących aktualnych informacji o wydarzeniach ważnych dla uczestników branży książkowej. Stanowi nie tylko źródło rzetelnej wiedzy o rynku wydawniczo-księgarskim, ale jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych.

Podaj dalej
Autor: (ET)