Poniedziałek, 18 września 2023
Spotkanie autorskie z prof. Jarosławem Hrycakiem

W poniedziałek, 18 września w godz. 17-18.30 odbędzie się dyskusja z prof. Jarosławem Hrycakiem o jego trafiającej właśnie do polskich księgarni książce „Ukraina. Wyrwać się z przeszłości”.

Rozmowę poprowadzą Edwin Bendyk i Agnieszka Lichnerowicz.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Fundacji Batorego przy ul. Sapieżyńskiej 10A w Warszawie. Obowiązuje rejestracja przez formularz zgłoszeniowy.
Planowana jest transmisji na żywo na Facebooku oraz na kanale YouTube. Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie na polski i ukraiński, a także na polski język migowy.

ZAREJESTRUJ SIĘ I PRZYJDŹ NA SPOTKANIE

Wydana przez Międzynarodowe Centrum Kultury książka prof. Jarosława Hrycka to globalna historia Ukrainy. Opowiada dzieje kraju od chrztu kijowskiego księcia Włodzimierza w 988 roku po agresję Rosji na pełną skalę w 2022 roku. Jednak to nie sama chronologiczna rozpiętość czyni analizy wybitnego historykami wyjątkowymi, lecz to, że koncentruje się na procesach długiego trwania, szuka podstawowych, ukrytych głęboko czynników kształtujących bieg dziejów i ukazuje lokalne wydarzenia w kontekście zjawisk ogólnoświatowych.

Historia Ukrainy opowiadana przez prof. Hrycaka stawia przede wszystkim pytania o przyszłość. Książkę napisał dla młodego pokolenia – pierwszego, którego nie dało się już zastraszyć, jako zachętę, by skupili się na modernizowaniu narodu, a nie na ciągłym jego konstruowaniu. Ukraiński historyk nie jest też bezkrytycznym apologetą swojego narodu. W przeszłości szuka nie tylko odpowiedzi na odporność Ukraińców na miażdżący walec dziejów. Zastanawia się, jak uciec od samej historii, bo to ona źródłem ukraińskich problemów. I dlaczego np. jednym z bohaterów Ukrainy powinien być Krzysztof Kolumb? Z czego wynikają ukraińskie problemy z nowoczesnością? Czy z globalnych dziejów Ukrainy wynikają jakieś lekcje dla Polski? Czy my też możemy „wyrwać się z przeszłości”?

Podaj dalej
Źródło: Fundacja Batorego