Piątek, 26 maja 2023

Od 2020 roku warszawianki i warszawiacy wybierają swoje ulubione księgarnie niezależne, które tworzą niepowtarzalny klimat stolicy i są lokalnymi centrami kultury. W tym roku konkurs „Ulubiona Księgarnia Warszawy” zmienia się. Każdy będzie mógł zgłosić księgarnię do konkursu, a potem brać udział w głosowaniu. Tytuły ulubionych przyznane będą w czterech kategoriach.

Nagroda na stałe wpisała się w kalendarz miejskich projektów kulturalnych. Została powołana, by wesprzeć ludzi kultury w trudnym dla nich czasie pandemii. Po trzech edycjach zmienia się po wysłuchaniu głosów księgarek i księgarzy.

Nowe zasady  

O zmianie zdecydowała Rada Warszawy na ostatnim posiedzeniu. W nowej odsłonie konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszym czekamy na zgłoszenia księgarń do konkursu za pośrednictwem specjalnego formularza. Zgłaszać mogą się same księgarnie lub może to zrobić każdy z nas. Spośród wszystkich zgłoszeń jury eksperckie przyzna nominacje w czterech kategoriach (maksymalnie 7 w każdej kategorii): kluboksięgarnia, antykwariat, księgarnia ogólnoasortymentowa oraz księgarnia specjalistyczna. Jury będzie brało pod uwagę ich działalność w ostatnich 12 miesiącach według kryteriów: zaangażowanie pracowników i znajomość oferty książkowej, kulturotwórcza rola księgarni (promocja czytelnictwa, aktywność w mediach społecznościowych, organizacja wydarzeń), spójność z wartościami wpisanymi do polityki kulturalnej Miasta. Po ogłoszeniu nominacji rozpocznie się głosowanie mieszkańców w plebiscycie online. Nowością jest również przyznanie nagrody specjalnej przez jury. Zwycięzcy otrzymają tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy 2023” oraz nagrody pieniężne o łącznej wartości 75 tys. złotych.

W tym roku do współpracy zaprosiliśmy Staromiejski Dom Kultury, który będzie zachęcać do realizacji wydarzeń kulturalnych w księgarniach oraz zorganizuje finał konkursu.

Warszawa wspiera księgarnie

Nagroda „Ulubiona Księgarnia Warszawy” po raz pierwszy została przyznana, jako nagroda Prezydenta Warszawy w 2020 roku, a od 2021 jest ustanowiona uchwałą Rady Miasta. Dotychczas była plebiscytem, w którym głosować można było na wybraną spośród około 100 księgarń niezależnych, czyli wszystkich księgarń warszawskich, które spełniały określone w regulaminie warunki.

W trakcie trzech edycji wyróżniono 20 księgarń i antykwariatów, przeznaczając na ten cel 218 tys. zł. Miłośnicy tych miejsc oddali łącznie ponad 51 tysięcy głosów i napisali 14 tysięcy opinii.

Informacje o Nagrodzie znajdują się na jej stronie: https://kultura.um.warszawa.pl/ulubionaksiegarniawarszawy

Fundatorem i organizatorem Nagrody „Ulubiona Księgarnia Warszawy” jest miasto stołeczne Warszawa.

Partnerzy konkursu: Polska Izba Książki, Biblioteka Analiz oraz Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie.

Podaj dalej