Wtorek, 8 listopada 2005
Prawnik radzi
Dziś jeszcze jedna „opowieść podatkowa”, będąca dalszym ciągiem rozważań z poprzedniego odcinka i sprowadzająca się do zagadnienia: czy w przypadku umów wydawniczych (autorskich) mamy do czynienia z opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podstawa prawna Kwestie dotyczące opodatkowania PCC reguluje ustawa z 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (jej tekst jednolity został opublikowany w Dz. U. z 2005 roku nr 41, poz. 399). W art. 2 tej ustawy, stanowiącym zamknięty katalog wyłączeń z zakresu jej stosowania, znalazła się m. in. regulacja, że PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne, „jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego”. Zwolnienie a wyłączenie Zacytowana regulacja oznacza, że opodatkowanie PCC nie obejmuje tych czynności, które są opodatkowane VAT albo z VAT zwolnione. A contrario oznacza to, że opodatkowane PCC będą te czynności, które nie zostały w ogóle objęte VAT-em, a więc wyłączone z zakresu stosowania ustawy o podatku od towarów i usług. Przypomnijmy, że właśnie z wyłączeniem z VAT mamy do czynienia w przypadku „usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw artystycznego wykonania albo ich wykonanie, w tym również wynagradzanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi” (art. 15 ust. 3a ustawy o VAT). Kiedy trzeba płacić PCCJeśli mamy do czynienia z umową z zakresu praw autorskich spełniającą przesłanki wymienione w art. 15 ust. 3 i 3a ustawy o VAT (była o tym mowa w poprzednim numerze Biblioteki Analiz), wówczas co do zasady umowa będzie podlegała opodatkowaniu PCC. Ale nie zawsze. Katalog transakcji opodatkowanych PCC został wymieniony w art. 1 ust. 1 ustawy o PCC, gdzie pod literą „a” widnieje „sprzedaż praw majątkowych”. Oznacza to, że opodatkowaniu PCC będą podlegały jedynie umowy przenoszące autorskie prawa majątkowe, a więc te, w wyniku których dochodzi do …
Wyświetlono 25% materiału - 343 słów. Całość materiału zawiera 1374 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się