Piątek, 26 listopada 2021

„Uważam, że niesłabnące od lat zainteresowanie targami i, szerzej, literaturą historyczną, zarówno naukową, jak i popularyzatorską, jest zjawiskiem ważnym i cennym. Świadczy o tym, że my, Polacy, doskonale zdajemy sobie sprawę, jakie znaczenie ma dziedzictwo dla naszej współczesności. Dlatego chcemy pogłębiać znajomość swojej przeszłości, i to pokazują przykłady historycznych bestsellerów ostatnich dekad – w różnych wymiarach – od historii lokalnej, przez dzieje ojczyzny po historię Europy i świata do dziejów najnowszych. Jest to z pewnością zasługa już całego szeregu pokoleń wybitnych badaczy i pisarzy, których lektury stanowią nieodłączny element formacji intelektualnej Polaków. Jest to dobry prognostyk dla obecnych i przyszłych uczonych i autorów. Od tego, jak pojmujemy swoją historię i tożsamość, w pewnym stopniu zależy to, jaką przyszłość kształtujemy dla siebie i potomnych” – napisał w liście przesłanym do organizatorów Targów Książki Historycznej Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, odczytanym przez szefa gabinetu prezydenta Pawła Szrota.

Uroczystość inauguracji 29. edycji najważniejszego wystawienniczego wydarzenia dedykowanego książce historycznej w Polsce odbyła się w czwartek 25 listopada w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Organizatorem Targów jest Fundacja Historia i Kultura oraz Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, Muzeum Zamek Królewski w Warszawie i Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Mecenasem i Wyłącznym Sponsorem Targów jest PGNiG.

– Historia jest częścią naszej tożsamości. Narodowej, społecznej, grupowej. To jest niezbywalna część naszej osobowości wspólnotowej, jak i pojedynczych jednostek, od której nie możemy i nie chcemy odejść. Pisanie o historii, czytanie o historii i jej upowszechnianie jest częścią naszego funkcjonowania na co dzień. Tak traktuje to bardzo duża część społeczeństwa. Mam poczucie, gdy zaczynają się Targi Książki Historycznej, że jest to spotkanie miłośników historii, ale i przyjaciół – mówił prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego.

Zbigniew Czerwiński, przewodniczący Porozumienia Wydawców Książki Historycznej, przypomniał, że ubiegłoroczna edycja odbyła się jedynie online. Przygotowano natomiast ciekawy i zróżnicowany program internetowych spotkań autorskich, które cały czas są dostępne do obejrzenia.

– Mam nadzieję, że pragnienie bezpośrednich rozmów czytelników z autorami, szansa spotkania w jednym miejscu bardzo dużej liczby książek, a jest tu prezentowanych ok. 70-80 proc. nowości spośród wszystkich nowych tytułów dostępnych na rynku, ma znaczenie dla tych wszystkich, którzy przez miesiące czekali na targi – powiedział Zbigniew Czerwiński.

W tym roku na targach swoją ofertę prezentuje blisko 120 wydawnictw, a wśród nich: Alma-Press, Antykwariat Conrada11, Antykwariaty Książka Dla Każdego, Avalon, Azymut, Bellona, Biały Kruk, Czytelnik, Dominikańskie Wydawnictwo W Drodze, Fronda, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Pileckiego, Instytut Wydawniczy PAX, Krytyka Polityczna, Księgarnie Świat Książki, Księży Młyn Dom Wydawniczy, Multibook.Pl, Napoleon V, Oficyna Wydawnicza Volumen, Ośrodek Karta, Państwowy Instytut Wydawniczy, Polska Księgarnia Narodowa, Rebis, Skarpa Warszawska, Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, Teologia Polityczna, Vesper, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Wydawnictwo Lira, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo LTW, Wydawnictwo M, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Wydawnictwo Naukowe Muzeum Niepodległości W Warszawie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Wydawnictwo Naukowe UAM w Poznaniu, Wydawnictwo Neriton, Wydawnictwo Replika, Wydawnictwo RM, Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego, Zona Zero, Żydowski Instytut Historyczny Im. Emanuela Ringelbluma.

Pierwszego dnia Targów nastąpiło uroczyste ogłoszenie laureatów konkursu na najlepszą książkę historyczną roku – Klio. Więcej>>>Laureaci konkursu o Nagrodę Klio

Mecenat nad Nagrodą Klio sprawuje Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska.

Mecenasem Nagrody w kategorii varsaviana jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Targom patronuje Biblioteka Analiz.

Wstęp jest bezpłatny.

Podaj dalej
Autor: ET