środa, 24 stycznia 2024

W 2023 roku z polskiego rynku zniknęła najwyższa w historii liczba firm – aż 220 tys. Zawieszonych działalności gospodarczych było również najwięcej – 372,5 tys. Jeszcze nigdy nie było ich tak wiele  – wskazuje „Puls Biznesu”.

Z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) wykreślono aż 23,5 tys. spółek – o 600 więcej niż w 2022 roku. Z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG) wykreślono również najwięcej w historii indywidualnych działalności gospodarczych – 196,5 tys.

Jarosław Nowrotek, prezes COIG, stwierdza: „Mamy dużą bazę przedsiębiorców. W KRS jest ponad 1 mln podmiotów, z czego aktywnych ponad 700 tys. Dużo się również rejestruje spółek. W ubiegłym roku założono ich 56,3 tys., co także jest rekordem. Naturalne jest, że z całej tej wielkiej bazy spółek znika również sporo podmiotów. Przyczyn jest co najmniej kilka” – mówi Jarosław Nowrotek.

Dodaje, że znika sporo spółek założonych przez Ukraińców i Białorusinów, którym nie wypaliły biznesy w Polsce.

Cezary Koprowicz, ekspert Info Credit, wskazuje: „Od ponad dwóch lat rosną koszty prowadzenia własnego biznesu. Przedsiębiorcy ciągle zmagają się z wysoką inflacją. Wzrost cen wzmaga presję pracowników na podwyżki płac. Rząd stale podnosił płacę minimalną. Rosną składki na ZUS i inne obciążenia. Tak zwany Polski Ład radykalnie podniósł drobnym przedsiębiorcom składkę zdrowotną. Silny wzrost liczby zawieszanych i zamykanych działalności rozpoczął się tuż po ogłoszeniu przez poprzedni rząd założeń Polskiego Ładu w połowie 2021 r., a potem zjawiska te mocno przyspieszyły. Wszystkie te czynniki powodują, że jednoosobowa działalność gospodarcza staje się coraz mniej atrakcyjna”.

 

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: Puls Biznesu