Piątek, 10 marca 2023

W kompleksie dawnej Drukarni Naukowo Technicznej przy ul. Mińskiej w Warszawie otwarto halę Laboratoria Przyszłości.

„Przemysły kreatywne to przyszłość – nie tylko kultury. Dlatego chcemy, aby rozwijały się jeszcze bardziej dynamicznie. Hala Laboratoria Przyszłości Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych będzie miejscem do wymiany doświadczeń związanych z rozwojem nowoczesnych technologii, miejscem, do którego zapraszamy wszystkie instytucje działające w obszarze kultury” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystego otwarcia Hali Laboratoria Przyszłości Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, która powstała w ramach największego rządowego programu edukacyjno-technologicznego „Laboratoria Przyszłości”.

Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty dla uczniów oraz nauczycieli, łączące tradycyjne rzemiosło, kulturę i nowoczesne technologie, a także pokaz zrekonstruowanego gabinetu marszałka Józefa Piłsudskiego z 1935 roku w technologii VR oraz prezentacja aplikacji mobilnej „Szlakami Polski Niepodległej 1914-1922”.

Wicepremier przypomniał, że Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych to instytucja powołana 8 miesięcy temu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Centrum GovTech realizuje szereg nowatorskich projektów z obszaru przemysłów kreatywnych.

Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych jest operatorem programu „Rozwój Sektorów Kreatywnych”.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że interdyscyplinarność w Hali Laboratoria Przyszłości będzie polegała także na łączeniu różnych podmiotów, takich jak: instytucje kultury, podmioty państwowe, samorządowe oraz z obszaru sektora prywatnego.

– Dzisiaj otwieramy jeden z elementów naszego Centrum, które ma być wielorakie i łączyć nowe technologie z kulturą. Chcemy wykorzystywać synergicznie potencjały poszczególnych sektorów kultury. Łączymy to z edukacją – stąd współpraca z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Ten nowy element Centrum jest efektem programu „Laboratoria Przyszłości”, który minister Przemysław Czarnek prowadzi razem z panią minister Justyną Orłowską – zaznaczył wicepremier.

Prof. Piotr Gliński podkreślił, że Hala Laboratoria Przyszłości CRPK wzbogaca ofertę edukacyjną skierowaną przede wszystkim do młodzieży, ale jest to także miejsce dla każdego zainteresowanego nowoczesnością i kulturą.

Hala Laboratoria Przyszłości CRPK jest projektem realizowanym w ramach rządowego programu edukacyjno-technologicznego „Laboratoria Przyszłości”. Nowoczesna przestrzeń została zaprojektowana z myślą o różnorodnych potrzebach, jednocześnie spełniając najwyższe standardy bezpieczeństwa i wygody jej użytkowników.

Jak wyjaśniono, hala będzie miejscem kreatywnego tworzenia, eksperymentowania oraz rozwijania talentów dzieci i młodzieży pod okiem specjalistów z różnych dziedzin nauki. Idea jej stworzenia została oparta na tzw. kierunkach STEAM, które zakładają łączenie i przenikanie się najnowszych osiągnięć nauki, inżynierii, technologii, a także sztuki i matematyki. Edukacja, realizowana przy pomocy hali, ma przyczynić się do wsparcia rozwoju takich umiejętności jak: kooperacja, kreatywność, krytyczne myślenie i komunikacja.

Hala Laboratoria Przyszłości CRPK skupia najnowsze trendy w edukacji i kulturze. Obejmuje możliwość realizacji warsztatów z zaawansowanego druku 3D, fotografii i wideo oraz podcastów. Umożliwia także organizację spektakli teatralnych, wystaw i festiwali, stając się ciekawą propozycją na kulturalnej mapie Warszawy.

Wśród aktywności dostępnych w Hali są:

zaawansowany druk 3D – nauka obsługi drukarki 3D oraz tworzenia modeli przestrzennych w programie TinkerCAD;
warsztaty FOTO – przestawienie najnowszych trendów robienia zdjęć, zasad prawidłowego tworzenia kadrów, a także możliwości zaawansowanego sprzętu fotograficznego;
warsztaty WIDEO – nauka obsługi sprzętu oraz zapoznanie z założeniami story tellingu;
warsztaty PODCASTÓW – profesjonalne studio umożliwia zapoznanie się z zasadami nagrywania, jak i montażu oraz edycji plików audio, na podstawie których można tworzyć profesjonalne podcasty
warsztaty NIEOGRANICZONYCH MOŻLIWOŚCI – specjalna scena umożliwia prowadzenie warsztatów ze zróżnicowanych form kreatywnej ekspresji – od teatru po warsztaty wokalne.

Podaj dalej
Autor: W, fot. Danuta Matloch
Źródło: MKiDN, PAP