środa, 23 listopada 2022
Najnowocześniejsza biblioteka w Polsce

W Łodzi przy ul. Moniuszki 5 uroczyście otwarto Mediatekę MeMo  – łączącą funkcje biblioteki i multimedialnego centrum kultury. Dzięki inwestycji o wartości 36 mln zł, obejmującej m.in. dobudowanie przeszklonego dziedzińca, zabytkowa willa Meyera, zamieniła się w nowoczesny obiekt.

W pierwszych dniach funkcjonowania w MeMo odbędzie się szereg wydarzeń – od spotkań autorskich z Katarzyną Nosowską, Jackiem Ambrożewskim, Ireną Małysą i Anną Kańtoch, po koncerty, w których wystąpi Mikromusic, Ikarvs i Joanna Dyba. Będzie można też poznać sekrety promocji literatury w sieci na spotkaniu z twórczyniami kanałów książkowych i kulisy działalności Grupy Filmowej Darwin.

“Dla naszych użytkowników przygotowaliśmy 17 przestrzeni; mamy książki – jak w każdej bibliotece, ale także zbiory muzyczne. Mamy studio lektorskie, gdzie można np. nagrywać podcasty czy muzykę, studio fotograficzne i wideo, a także odpowiednio wykształcone osoby w zespole, które pomogą w korzystaniu z ich wyposażenia i poprowadzą warsztaty dla zainteresowanych. Sala ‘Legowisko’ zainteresuje osoby w każdym wieku, bo te klocki nigdy się nie nudzą” – powiedziała kierowniczka Mediateki MeMo Anna Kowal.

W sali muzycznej “Dysonans” główną atrakcją jest kolekcjonerski gramofon Oskar o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Został zaprojektowany przez Wojciecha Samołyka, twórcę marki Tentogra. W 2019 roku gramofon Oskar otrzymał tytuł Best Product, przyznawany przez magazyn High Fidelity. Oprócz tego w MeMo są dwa inne gramofony, a także instrumenty muzyczne, m. in. pianino.

W sali kinowej będą odbywać się spotkania dyskusyjnego klubu filmowego, maratony filmowe itp. Amatorzy gier mają do dyspozycji salę gamingową, a w niej m.in. symulator lotu.

Na etapie tworzenia Mediateki jej pracownicy odwiedzili wiele placówek kultury – w kraju i za granicą – poznając dobre praktyki, które starali się przenieść do Łodzi. Inspiracją były dla nich zwłaszcza biblioteki skandynawskie.

“Książki są jednak dla nas bardzo ważne i tak pozostanie. Staramy się, aby w naszych działaniach i ofercie książka zawsze była istotna. Proponujemy spotkania autorskie, warsztaty literackie i nawet jeśli wykorzystujemy inne media, to książka pozostaje w centrum uwagi” – podkreśliła kierowniczka Mediateki MeMo Anna Kowal.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: PAP