środa, 27 października 2021

Zakończył się ostatni w tym roku nabór do Gdańskiego Funduszu Zakupu Wydawnictw. Zakupiono 250 tytułów w liczbie ponad 6,1 tys. egzemplarzy. Program powstał w ub. roku dla wsparcia lokalnych księgarń i wydawnictw znajdujących się w kryzysie w związku z epidemią koronawirusa.

Jak poinformowała Marta Formella z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku do kolejnej edycji funduszu wpłynęło 15 wniosków. Jeden z nich odrzucono z powodów formalnych, pozostałe decyzją komisji zostały rozpatrzone pozytywnie.

Wśród wybranych książek znalazły się tytuły, których tematyka ważna jest dla regionu, takie jak np. reportaż “Kaszëbë” Tomasza Słomczyńskiego, “Cmentarze przy Wielkiej Alei w Gdańsku 1867-1945” Anny Krüger czy “Rockowisko Trójmiasta” Stanisława Danielewicza i Marcina Jacobsona.Zakupiono także publikacje, których autorzy związani są z Gdańskiem, jak np. “Szelest sukienki” Anny Czekanowicz, “Oddać życie za Polskę” Stefana Chwina czy reportaż “Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia” Magdaleny Grzebałkowskiej. Nie zabrakło również tytułów nagradzanych i uznanych autorów m.in. reportażu-eseju “Kajś” Zbigniewa Rokity czy “Kierunku zwiedzania” Marcina Wichy.

W ramach Gdańskiego Funduszu Zakupu Wydawnictw kupiono także tytuły dla dzieci i młodzieży, m.in. autorstwa gdańszczanki Anny Czerwińskiej-Rydel oraz Henryka Jerzego Chmielewskiego “Papcia Chmiela”. Wśród wybranych pozycji znalazła się również “Wytrzyszczka” Michała Rusinka, “Preskot” Katherine Applegate, “Pazury gniewu” Anny Starobiniec oraz komiksy z serii “Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka i Heleny Willis.

Książki z lokalnymi akcentami to z kolei opowiadający o morskich tajemnicach “Bałtyk” Rafała Jankowskiego i Justyny Hołubowskiej-Chrząszczak i “Skok przez Bałtyk” Moniki Milewskiej z ilustracjami Natalii Uryniuk.

Gdański Fundusz Wydawniczy powstał w kwietniu 2020 roku jako specjalny program władz miasta dla wsparcia lokalnych księgarń i wydawnictw znajdujących się w kryzysie w związku z epidemią koronawirusa.

W ramach tej inicjatywy kupowane są wartościowe książki poświęcone Gdańskowi i regionowi Pomorza, z zakresu literatury pięknej – w tym pozycje dla dzieci i młodzieży – poezji, reportażu oraz nauk humanistycznych i społecznych, a także wydawnictwa muzyczne. Zakupione wydawnictwa przeznaczone zostaną m.in. na nagrody w konkursach organizowanych lub współorganizowanych przez miasto Gdańsk oraz wyposażenie filii bibliotecznych i filii bibliotek szkolnych.

W tym roku program został podzielony na dwa niezależne działania: Gdański Fundusz Zakupu Wydawnictw (z trzykrotnym naborem w ciągu roku) oraz Gdański Fundusz Promocji Wydawnictw (z naborem otwartym przez cały rok).

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: PAP