Czwartek, 31 grudnia 2020
Nowa kolekcja na Wolnych Lekturach

Zasoby Wolnych Lektur wzbogaciły się o 12 tekstów napisanych przez działaczki feministyczne sprzed lat. Kolekcja „W sprawie naszego bytu – feministki początku XX wieku” skupia się wokół postaci Justyny Budzińskiej-Tylickiej oraz innych kobiet, które walczyły o równouprawnienie już 100 lat temu.

“Wierzymy, że teksty te mają bezcenną wartość historyczną, są materiałem źródłowym nie tylko dla specjalistek i specjalistów z dziedziny socjologii, literatury czy pedagogiki, ale także dla wszystkich osób zainteresowanych tematyką feministyczną” – czytamy w komunikacie.

Na kolekcję składa się 12 utworów: “W sprawie naszego bytu” i “Świadome macierzyństwo” Justyny Budzińskiej-Tylickiej, “U źródeł kwestii kobiecej” i “Czy kobieta powinna mieć te same prawa co mężczyzna” Kazimiery Bujwidowej, “Prawo wyborcze kobiet” Zofii Daszyńskiej-Golińskiej, “Nasze cele i drogi” i “Wyborcze prawa kobiet” Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit, “Co każda matka swojej dorastającej córce powiedzieć powinna” i “Reformy w wychowaniu moralnym” Izabeli Moszczeńskiej-Rzepeckiej, “Kobieta polska w nauce”, “W walce o równe prawa. Nasze bojownice” i “Z dziejów krzywdy kobiet” Cecylii Walewskiej.

Każdy utwór został opatrzony przypisami i motywami, a także uwspółcześniony. Teksty udostępnione są bezpłatnie w najpopularniejszych formatach cyfrowych – PDF, EPUB, MOBI – oraz w aplikacji mobilnej.

Podaj dalej
Autor: ET