Wtorek, 30 kwietnia 2024
Więc intensywnych czytelników niż Polsce osób mających jakikolwiek kontakt z książką

W ogarniętej wojną Ukrainie trwa życie kulturalne: otwierają się kolejne księgarnie, powstają nowe dzieła.  (…) Bo chyba najciekawszym fenomenem czasu wojny jest siła i żywotność ruchu czytelniczego” – wskazuje Edwin Bendyk na łamach „Polityki”.

Jak informuje, w 2023 roku w samym Kijowie powstało ok. 20 nowych księgarń (a w kraju 50). To miejsca kameralne, jak księgarnia Hryhorija Skoworody na Podole i pełne rozmachu, jak ReadEat niedaleko kompleksu olimpijskiego. Wszędzie oprócz książek w ofercie świetna kawa, nierzadko bogatsze menu z dobrymi przekąskami, piwem i winem. Nowe księgarnie otwierają się także poza Kijowem, w ostrzeliwanych Charkowie i Chersoniu, i na spokojniejszej Bukowinie czy Zakarpaciu.

Księgarnie powstają, bo są czytelnicy i wydawcy, którzy przygotowują kolejne pozycje. Po zapaści w 2022 roku, w roku 2023 wydano ponad 13 tys. tytułów w nakładzie przekraczającym 20 mln egzemplarzy. To znacznie mniej od rekordowych nakładów z 2013 czy 2019 roku, kiedy drukowano ponad 60 mln książek. Cieszy jednak wzrostowa tendencja i wyniki badań czytelnictwa.

Edwin Bendyk przywołuje wyniki, jakie Ukraińskie Forum Wydawców przedstawiło podczas ubiegłorocznych targów książki we Frankfurcie. Okazało się, że czytanie książek deklarowało w 2023 roku 66 proc. badanych, to podobny odsetek jak w 2020 roku podczas pandemii i jak w 2018 roku. W czasie wojny zwiększył się jednak odsetek osób zapewniających, że czytają książki codziennie – z 8 proc. w 2020 roku do 17 proc. Czytanie kilka razy w tygodniu deklaruje 19 proc. W sumie więc intensywnych czytelników jest w Ukrainie niewiele mniej niż Polsce osób mających jakikolwiek kontakt z książką (według najnowszych badań Biblioteki Narodowej – 43 proc.).

Liderem rankingu popularności pisarzy okazał się Stephen King (u nas drugi, po Remigiuszu Mrozie), wysoko uplasowali się Dan Brown, Margaret Mitchell, J.K. Rowling.

Z polskich autorów najbardziej rozpoznawalni są Stanisław Lem i Andrzej Sapkowski, z ukraińskich  – klasycy: Taras Szewczenko i Łesia Ukrainka oraz twórca współczesny Kuźma Skriabin (Andrij Kuźmenko).

Niekwestionowanym królem książki ukraińskiej jest Serhij Żadan, pisarz, poeta, muzyk znany doskonale polskim czytelnikom. Dalej nie ma też zaskoczeń: Oksana Zabużko, Jurij Andruchowycz, Andrij Kurkow, Katerina Babkina, Andrij Lubkow długo pracowali na swoją pozycję.

 

Podaj dalej
Autor: ET, fot. Wydawnictwo Stary Lew