środa, 15 marca 2023
Sklep może być otwarty jako wypożyczalnia książek

Wypożyczalnia sprzętu sportowego nie musi być działalnością przeważającą – tak orzekł Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze i umorzył postępowanie w sprawie wykroczenia, którego miała dopuścić się zarządzająca spółką prowadzącą sklep czynny w niedzielę niehandlową właśnie jako taki obiekt.

„W sprawie klienta naszej Kancelarii Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze potwierdził, że część z wyłączeń spod zakazu handlu przewidzianych w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta nadal nie zawiera żadnych dodatkowych kryteriów, czy warunków ich zastosowania. Dotyczy to między innymi wyjątku przewidzianego dla podmiotów prowadzących wypożyczalnie sprzętu sportowego czy wypożyczalnie książek. Dało to podstawę do prowadzenia sprzedaży w sklepach będących jednocześnie wypożyczalniami” – informuje adwokat Dawid Suszyński.

Dodaje, że w orzeczeniu Sadu Rejonowego w Jeleniej Górze z 24 lutego 2023 roku wskazano, że w szczególności ustawodawca nie wprowadził w tym zakresie zastrzeżenia, że prowadzona działalność ma być działalnością przeważającą, o czym mowa w innych punktach przepisu.

Według prawnika wyjątki wprowadzone do ustawy pozwalają przedsiębiorcom na prowadzenie handlu także w niedziele, jeśli w placówce handlowej prowadzona jest jedna z wymienionych w ustawi działalności.
„W ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele nie mówi się wprost o tym, że wyjątki dotyczą także wypożyczalni sprzętu sportowego lub wypożyczalni książek” – podaje Dawid Suszyński.

Orzeczeniom sądów przyglądają się największe sieci handlowe, które już robiły podchody, aby obejść przepisy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta i uruchomiły „kluby czytelnika”.

Tymczasem Państwowa inspekcja Pracy w całym 2023 roku chce przeprowadzić ok. 350 kontroli w zakresie realizowania przez sklepy zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: Wiadomoscihandlowe.pl