Piątek, 17 maja 2024

Pozostały ostatnie dni, aby wziąć udział w ogólnopolskim konkursie „Szkoła Czytelników”, organizowanym przez księgarnię internetową TaniaKsiazka.pl.

Celem konkursu „Szkoła Czytelników” jest zachęcenie uczniów szkół podstawowych do czytania. TaniaKsiazka.pl od lat aktywnie wspiera czytelnictwo, promując książki w social mediach, a także angażując się w różnego rodzaju przedsięwzięcia czytelnicze. W tym roku białostocka księgarnia zainicjowała własny projekt – konkurs “Szkoła Czytelników”.

Ambasadorem konkursu jest Przemek Staroń – psycholog, kulturoznawca i przede wszystkim nauczyciel, który doskonale rozumie siłę mediów społecznościowych w systemie edukacji XXI wieku. Na swoich kanałach na Facebooku, Instagramie czy TikToku uczy młode pokolenie m.in. tego, jak oswoić wewnętrzną złość, jak zapanować nad lękiem i jak żyć w zgodzie ze sobą. Zaraża ludzi krytycznym myśleniem, wiarą w człowieka i poczuciem jego sprawstwa. Jest zdobywcą tytułu „Nauczyciel Roku 2018”.

– „Szkoła Czytelników jest wyjątkowym projektem, bo łączy czytanie z edukacją, a przecież jedno z drugim jest połączone jak Flip i Flap, Kaczor i Donald, jelito cienkie i jelito grube! Niestety polska systemowa szkoła kiepsko radzi sobie zarówno z edukacją, jak i z zarażaniem pasją czytania, więc takie antidota jak Szkoła Czytelników są bardzo potrzebne. Czytanie książek to ścieżka, dzięki której dzieci mogą stać się obywatel(k)ami. To właśnie czytanie książek wykształca w nas zdolność tzw. głębokiego czytania, która jest powiązana zarówno z umiejętnością krytycznego myślenia, jak i z empatią. Jeśli dodamy do tego fakt, że czytanie książek rozwija wyobraźnię – a więc kreatywność – oraz jest zarówno doskonałym źródłem wiedzy, jak i rozumienia, to czy muszę jeszcze coś dodawać? – powiedział Przemek Staroń.

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV oraz V-VIII. Zgłoszenia mogą mieć dowolną formę, ważne, by była to praca zespołowa. Zadanie konkursowe to odpowiedź na pytanie „Jak książki budują mosty?”.

– Pytanie konkursowe jest bardzo szerokie, można na nie odpowiedzieć na wiele sposobów. Postanowiliśmy nie narzucać żadnych ograniczeń w kreatywności uczniów, dlatego czekamy na prace wykonane w różnorodnych technikach – mogą to być teksty prozą, wiersze, prace plastyczne, zdjęcia czy filmiki. Z dotychczasowych zgłoszeń, które napłynęły z różnych regionów Polski, wynika, że najpopularniejszą formą okazały się właśnie filmiki. Jest wśród nich wiele znakomitych produkcji, niektóre są bardzo wzruszające i widać, że uczestnicy bardzo dobrze rozumieją pytanie konkursowe – mówi właściciel księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl Łukasz Kierus.

Wartość nagród w konkursie „Szkoła Czytelników” przekracza 50 tys. zł. Co warto podkreślić – nagrody otrzymają zarówno uczniowie, ich nauczyciele, jak i szkoły.

Cztery placówki, których uczniowie zajmą miejsce pierwsze i drugie w obu kategoriach wiekowych, otrzymają bony na zakupy w księgarni Taniaksiazka.pl (odpowiednio o wartości 5000 i 3000 zł), zestawy książek od wydawnictw Dwukropek, Wilga, Rebis, Świetlik i Young, zakładki i gadżety, oraz certyfikaty laureatów.

Uczniowie zostaną nagrodzeni rzeczowymi upominkami (plecako-worki wypełnione książkami i gadżetami czytelniczymi) oraz dyplomami, a nauczyciele otrzymają dyplomy i bony na zakupy.

Jury konkursu “Szkoła Czytelników” planuje także przyznać wyróżnienia, w tym specjalne – Wyróżnienie Prezydenta Białegostoku dla jednego z zespołów, które zgłoszą się z Białegostoku.

Zgłoszenia do konkursu są przyjmowane do 20 maja na stronie www.szkolaczytelnikow.pl. Laureatów poznamy w połowie czerwca.

Głównym partner: społeczny projekt „Ratownicy Czytelnictwa” prowadzony przez Fundację Powszechnego Czytania.

Patroni honorowi: Minister Edukacji, Rzecznik Praw Dziecka i Prezydent Miasta Białegostoku.

Patroni medialni: WP.PL, Magazyn Literacki “Książki”, Portal Oświatowy i Polskie Radio Białystok.

Białostocka księgarnia internetowa TaniaKsiazka.pl od niemal 18 lat wspiera czytelnictwo. Promuje książki i autorów w mediach społecznościowych, organizuje akcje czytelnicze (m.in. wirtualne targi książki – WyCzytOn czy wydarzenie dla czytelników literatury Young Adult ZaBOOKowany Tydzień).

Bierze też udział w ogólnopolskich akcjach czytelniczych organizowanych przez szanowane podmioty zewnętrzne, m.in. Plebiscyt Książka Roku portalu LubimyCzytac.pl czy akcja #TataTeżCzyta Fundacji Powszechnego Czytania. Wspiera również szpitale w Polsce pomagając urządzać kąciki czytelnicze dla pacjentów oraz bezpłatnie przekazuje książki na nagrody rzeczowe w konkursach szkolnych, czy zawodach sportowych. Aktywnie współpracuje z akcją bookcrossingu dostarczając książki do “Białostockich Śledzi Książkowych”.

Podaj dalej