Piątek, 13 marca 2020
Zapłacą m.in. Google, Facebook, Amazon czy Apple

Rząd Wielkiej Brytanii wprowadzi od 1 kwietnia 2020 roku podatek cyfrowy płacony przez firmy technologiczne działające na brytyjskim rynku.

Według wprowadzonych regulacji podatek w wysokości 2 proc. będą musiały zapłacić największe podmioty funkcjonujące w przestrzeni cyfrowej, których roczne globalne przychody przekraczają 500 mln funtów, zaś wpływy z działalności w Wielkiej Brytanii w ciągu roku wynoszą co najmniej 25 mln funtów. Tak skonstruowane przepisy oznaczają, że nową daninę będą musiały zapłacić na Wyspach Brytyjskich takie koncerny jak Google, Facebook, Amazon czy Apple.

Rząd wyjaśnia, że wprowadzane regulacje mają zapobiegać sytuacji, w której technologiczni giganci płacą w Wielkiej Brytanii symboliczne podatki wyprowadzając swoje przychody do rajów podatkowych, takich jak np. Irlandia.

Podobne rozwiązanie zapowiedziały rządy Włoch, Francji i Hiszpanii.

Ministerstwo Finansów zapewnia, że Polska aktywnie uczestniczy w pracach nad tzw. podatkiem cyfrowym w OECD. “Polskiemu rządowi zależy na tym, aby wszystkie podmioty działające na rynku były sprawiedliwie opodatkowane” – zapewnia wiceminister finansów Jan Sarnowski. W projekcie zapisano stawkę 3 proc. nowej daniny.

 

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Wirtualnemedia.pl