Poniedziałek, 4 maja 2020

Brytyjski parlament przyjął ustawę likwidującą podatek VAT od publikacji cyfrowych. Dotychczas obowiązywała 20 proc. stawka podatku, podczas gdy książki papierowe miały stawkę 0.

Plany zniesienia podatku VAT od e-książek i e-gazet zostały znacznie przyspieszone, aby zachęcić czytelników do sięgania po książki elektroniczne.

Audiobooki wciąż podlegają opodatkowaniu według standardowej stawki, niezależnie od tego, czy są dostarczane w formacie fizycznym czy cyfrowym.

„Cieszymy się, że rząd podjął ten krok, aby znacznie przyspieszyć plany zniesienia podatku VAT na książki i czasopisma. To zachęta dla czytelników, autorów i wydawców, szczególnie ważna w tych trudnych czasach” – mówi prezes Publishers Association (Stowarzyszenia Wydawców), Stephen Lotinga. „Mamy nadzieję, że pozwoli to wielu osobom na łatwy dostęp i korzystanie z wygody, rozrywki i wiedzy zapewnianej przez książki”.

W celu wsparcia wydawców gazet drukowanych brytyjski rząd ogłosił również, że przez najbliższe trzy miesiące wyda do 35 mln funtów na reklam w gazetach w ramach kampanii komunikacyjnej Covid-19.

 

 

 

 

Autor: ET