Wtorek, 13 sierpnia 2019
Czytelnicy zrzucają się na kwartalnik i książki

8380 zł miesięcznie wpłacają na “Więź” jej czytelnicy na platformie Patronite.pl. W sumie patroni przekazali na jej rzecz już ponad 100 tys. zł.

Miesiąc wcześniej wsparcie w Patronite.pl utrzymywało się na poziomie 4,5 tys. zł, teraz wzrosło do 8380 zł. “Gdyby utrzymało się na tym poziomie, byłoby wyższe niż dofinansowanie z ministerstwa kultury. To sygnał dla innych redakcji, żeby się wziąć do roboty. Nie muszą płakać, jeśli nie dostaną dofinansowania, tylko po prostu działać, na przykład na Patronite” – powiedział Presserwisowi Jakub Halcewicz-Pleskaczewski, redaktor naczelny serwisu Wiez.pl.

Średnia wysokość wpłat to 55 zł (mediana to 25 zł, a najczęściej wybierana kwota wpłat – 50 zł). “Więź” zaczęła zbierać pieniądze w serwisie Patronite dwa lata temu, nieprzerwanie od tego czasu wspiera ją 14 patronów, a od roku – 78. Najhojniejszy z nich jak dotąd przekazał w sumie 12 tys. zł.

Jesienią ruszy nowy serwis “Więzi”. Oprócz funkcji serwisu informacyjno-publicystycznego, będzie także platformą sprzedaży dla kwartalnika i książek wydawnictwa. “Teksty będą promować książki i odwrotnie. Ta strona odda w pełni naszą działalność” – mówi Halcewicz-Pleskaczewski.

“Więź” to katolicki serwis informacyjno-publicystyczny, drukowany kwartalnik, wydawnictwo oraz think tank Laboratorium “Więzi”.

Jak pisaliśmy w “Bibliotece Analiz 499”: “78.600 zł – takiej wysokości dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ‘Czasopisma’ otrzymało Towarzystwo Więź na wydawanie kwartalnika ‘Więź’ w wersji papierowej i elektronicznej w roku 2019. Do 2021 roku zastrzyk finansowy z budżetu państwa wyniesie 235,8 tys. zł. Okazuje się jednak, że wydatków jest o wiele więcej i dotacja nie wystarcza, postanowiono więc zwrócić się o wsparcie do czytelników. Redaktor naczelny Zbigniew Nosowski w facebookowym poście zaapelował o wpłaty na platformie Patronite.pl na utrzymanie i rozwój pisma, ale także na rozszerzenie akcji prowadzonych przez redakcję”.

 

Autor: ET
Źródło: Press.pl