Wtorek, 17 sierpnia 2004
Prawnik radzi Windykacja należności - cz. 2 Gdy wysłane do dłużnika wezwanie do zapłaty zawiedzie, nie skłaniając tego ostatniego do dobrowolnej zapłaty należności, wierzyciel musi odwołać się do autorytetu sądu. Polubownie Postępowanie sądowe może toczyć się przed: 1. sądem polubownym, 2. sądem powszechnym. Zasadnicza różnica pomiędzy tymi postępowaniami sprowadza się do tego, że aby spór był rozstrzygany przez sąd polubowny muszą zgodzić się na to obydwie strony, natomiast obopólna zgoda nie jest potrzebna, by sprawę wnieść do rozstrzygnięcia przed sądem państwowym. Postępowanie przed sądem polubownym - uregulowane w art. 705-711 k.p.c. - ma tę zaletę, że toczy się znacznie szybciej niż przed sądem powszechnym, jest to postępowanie jednoinstancyjne (od wyroku sądu polubownego nie służy odwołanie), a wyrok wydany przez sąd polubowny - po stwierdzeniu przez sąd państwowy - jego wykonalności i nadaniu mu klauzuli wykonalności - jest tytułem wykonawczym i nadaje się do egzekucji komorniczej. Wyrok sądu polubownego oraz ugoda przed nim zawarta mają moc prawną na równi z wyrokiem sądu państwowego lub ugodą przed takim sądem zawartą, po stwierdzeniu przez sąd państwowy ich wykonalności. Natomiast wbrew powszechnemu mniemaniu postępowanie przed sądem polubownym nie jest z reguły tańsze niż prowadzenie sporu przed sądem powszechnym. Sąd polubowny może być stały (taki charakter ma Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej, czy też Sąd Koleżeński przy Polskiej Izbie Książki) albo może zostać powołany do rozstrzygnięcia konkretnej sprawy (sąd polubowny ad hoc). Postępowanie przed sądem polubownym toczy się albo według procedury przyjętej przez strony, a jeżeli tego nie uczyniły - …
Wyświetlono 25% materiału - 246 słów. Całość materiału zawiera 986 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się