środa, 15 marca 2023

Stworzona z myślą o dzieciach uczących się czytać seria „Czytam sobie” to najpopularniejszy program do nauki czytania na polskim rynku. Jeszcze nie ucichły echa zeszłorocznych obchodów dziesięciolecia cyklu, a w księgarniach już pojawiły się kolejne nowości przeznaczone dla początkujących czytelniczek i czytelników – „Zagraj to, Fryderyku”; „Wakacje Adelki”; „Na tropie potwora z Loch Ness”; „Wyspa pirata Protazego” i „Spotkanie z Filozofią”.

NA CZYM POLEGA FENOMEN „CZYTAM SOBIE”?

„Czytam sobie” to seria stworzona przy udziale nauczycieli i metodyków. Została zaprojektowana tak, by maksymalnie ułatwiać naukę czytania. Dzieci mogą wybrać interesujące je pozycje spośród blisko 130 tytułów na trzech poziomach zaawansowania. Najprostszy z nich to książki, które zawierają nie więcej niż 200 wyrazów złożonych z 23 podstawowych głosek. Nieobecność liter z ogonkami czy dwuznaków czyni lekturę łatwiejszą, zwłaszcza na początku czytelniczej drogi.

Stopniowo, w miarę doskonalenia umiejętności składania słów i zdań, mogą sięgać po tytuły z kolejnych, trudniejszych poziomów. Za każdym razem mają jednak możliwość przeczytania w krótkim czasie całej książki, co, w połączeniu z umieszczonymi na końcu każdej książki z serii dyplomem i naklejkami sukcesu, wzmacnia dzieci i zachęca do podejmowania kolejnych, czytelniczych wyzwań.

Wielkim atutem „Czytam sobie” są też współpracujący z wydawnictwem HarperKids najlepsi polscy autorzy i autorki literatury dziecięcej. Wydawnictwo zaprasza do współtworzenia serii również osoby, na co dzień tworzące dla dorosłych. W serii znajdują się więc, między innymi, książki Sylwii Chutnik, Jarosława Kamińskiego, Wioletty Grzegorzewskiej czy Marcina Barana. To wszystko sprawia, że w pokaźnej kolekcji tytułów każde dziecko znajdzie coś dla siebie.

Wisienką na torcie są ilustracje najlepszych polskich rysowniczek i rysowników.

PIRAT – OGRODNIK, WIELKI PIANISTA, NESSI I ZAPROSZENIE DO ŚWIATA FILOZOFII – CO NOWEGO W „CZYTAM SOBIE”?

Wiosenna odsłona Czytam sobie” to, jak zwykle, zróżnicowane tytuły odpowiadające na zainteresowania współczesnych dzieci i przemycające przydatną wiedzę. Nie zabrakło też solidnej porcji humoru! Na półki księgarni trafiły właśnie po dwie nowe propozycje z poziomów 1 i 2 serii oraz jeden tytuł z poziomu 3.

„Zagraj to, Fryderyku” Anny Czerwińskiej-Rydel zilustrowana przez Aleksandrę Krzanowską i „Wakacje Adelki” Katarzyny Kozłowskiej z ilustracjami Zofii Różyckiej to propozycje z poziomu 1. Pierwsza to biografia słynnego polskiego pianisty. Pełna rodzinnego ciepła opowieść o dzieciństwie i młodości Chopina. Druga to wakacyjna opowieść o planującej letnie atrakcje dziewczynce, która jeszcze nie wie, że za chwilę zyska nowego, kudłatego przyjaciela.

Mamy tu prostą opowieść wprowadzającą dzieci w świat obowiązków, ale też pokazującą, że po nich jest też pora na przyjemności, a nawet spełnianie marzeń. Do tego autorka podpowiada, że dobrym kompanem zabaw może być pupil ze schroniska. Nie jest to rasowy zwierzak, ale uroczy i staje się członkiem rodziny – pisze o „Wakacjach Adelki” Anna Sikorska, autorka bloga Górowianka.

W ramach poziomu 2 ukazały się „Na tropie potwora z Loch Ness”, czyli trzymająca w napięciu, brawurowa opowieść o dzieciach poszukujących słynnego Nessi i „Wyspa pirata Protazego”, zabawna historia kochliwego pirata, którego ukochana doprowadza na skraj bankructwa. Wakacyjne przygody dzieci z Inverness opisała Zofia Stanecka, a w klimat szkockiego miasteczka wprowadzą czytelników i czytelniczki ilustracje Joanny Rusinek. Perypetie Protazego spisała Justyna Bednarek, a sportretowała go Magda Kozieł-Nowak.

Nowością z 3 poziomu serii jest książka „Spotkanie z Filozofią” autorstwa znanego filozofa i eseisty, Tomasza Stawiszyńskiego z ilustracjami Daniela de Latoura. Autor zaprasza dzieci do zadawania pytań i szukania odpowiedzi, pokazując, że Filozofia, choć narodziła się tysiące lat temu w odległej Grecji, jest obecna na co dzień w życiu każdego z nas.

 

Jako autor dla dzieci (…) fantastycznie objawia się Tomasz Stawiszyński. – pisze Przemek Staroń, psycholog, Nauczyciel Roku 2018, uczący, między innymi filozofii właśnie – Jego „Spotkanie z filozofią” cudownie zilustrowane przez Daniela de Latoura  naprawdę czyni możliwym, realnym i wspaniałym stanięcie przez dzieci twarzą w twarz z Filozofią. Nie ukrywam, że jestem zauroczony tą historią, jakkolwiek pozostałe premierowe nie ustępują jej ani na krok!

 

          

Fot. Marta Młyńska

PAŁAC KULTURY 42 RAZY! – „CZYTAM SOBIE” W LICZBACH

Z okazji niedawnych obchodów dziesiątych urodzin serii wydawnictwo HarperKids przygotowało kilka liczbowych ciekawostek dotyczących cyklu:

  • W serii ukazało się dotychczas 128 tytułów.
  • Do polskich (i nie tylko!) domów, szkół i bibliotek trafiły już ponad 2 miliony egzemplarzy książek „Czytam sobie”.
  • Wydane do tej pory książki „Czytam sobie”, ułożone jedna za drugą, 9 razy otoczyłyby kulę ziemską,
  • a położona jedna na drugiej miałyby wysokość czterdziestu dwóch warszawskich Pałaców Kultury!
  • Ich łączna waga to aż 3 tony!
  • Pierwsi czytelnicy i czytelniczki serii są dziś pełnoletni.

O KSIĄŻKACH:

„Czytam sobie” to trzystopniowy program wspierania nauki czytania. Książki w serii zostały napisane przez poczytnych polskich autorów i pięknie zilustrowane, całość przygotowana zgodnie z zaleceniami metodyków. Historie zawsze wciągające, czasem z dreszczykiem, innym razem pełne humoru, przygód, emocji i wzruszeń – każde dziecko znajdzie wśród licznych tytułów coś dla siebie.

Składam słowa, pierwszy poziom serii „Czytam sobie”, to wspaniały początek nauki czytania. Proste i zabawne historie są dziełem wybitnych polskich autorów. Opowiadania napisane są krótkimi zdaniami. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone po bokach stron wyrazy w ramkach służą do ćwiczenia głoskowania. Ilustracje najlepszych polskich twórców są harmonijnym uzupełnieniem czytanego tekstu.

Składam zdania, drugi poziom „Czytam sobie” to propozycja dla dzieci, które rozpoczęły już swoja przygodę z czytaniem. Zdania są tu dłuższe, a w tekście jest więcej dialogów. Duża czcionka ułatwia czytanie, a wyrazy w ramkach pomagają w ćwiczeniu sylabizowania. Ciekawe, zabawne historie pióra wybitnych polskich autorów i ilustracje autorstwa najlepszych polskich ilustratorów sprawią, że czas spędzony na czytaniu, będzie czasem świetnej zabawy.

Połykam strony to trzeci poziom serii „Czytam sobie” przeznaczony dla dzieci, które już czytają samodzielnie. Duża czcionka ułatwia czytanie, a słowa zaznaczone gwiazdką są wyjaśnione w alfabetycznym słowniczku na końcu książki. Czarno-białe ilustracje i przewaga ilościowa tekstu nad ilustracjami dają poczucie obcowania z prawdziwą książką.

 

Wakacje Adelki. Czytam sobie. Poziom 1

Autor: Katarzyna Kozłowska
Ilustrator: Zofia Różycka
Oprawa: miękka
Objętość: 32 strony
Format: 145×185
Cena: 14,99
ISBN: 978-83-276-7072-4
Grupa docelowa: 5+

W gorący majowy dzień Adelka próbuje zaplanować wakacje. Tworzy barwny kolaż, na którym umieszcza słoneczne krajobrazy, rower, kajak i koc piknikowy. Nie wie jeszcze, że na wyklejance czegoś brakuje. W życiu rodziny pojawia się Rudy – pies z azylu. Lato z nowym przyjacielem zapowiada się jeszcze ciekawiej! Wakacyjna książka dla dzieci, które zaczynają czytać samodzielnie to opowieść przypominająca o tym, że warto adoptować zwierzęta.

Zagraj to, Fryderyku! Czytam sobie. Poziom 1

Autor: Anna Czerwińska-Rydel
Ilustrator: Aleksandra Krzanowska
Oprawa: miękka
Objętość: 32 strony
Format: 145×185
Cena: 14,99
ISBN: 978-83-276-7073-1
Grupa docelowa: 5+

Biografia Fryderyka Chopina dla dzieci, które uczą się czytać. Opowiada historię wielkiego kompozytora. Czytelnicy i czytelniczki poznają Fryderyka jako małego chłopca o wielkim muzycznym talencie wspieranym przez muzykalną mamę. Chopin tworzył własne utwory i koncertował już jako kilkulatek. Z książki dzieci dowiedzą się, jakie melodie komponował najchętniej, gdzie grywał, dokąd podróżował i jakie, oprócz grania, były jego pasje.

 

Wyspa pirata Protazego. Czytam sobie. Poziom 2

 Autor: Justyna Bednarek
Ilustrator: Magda Kozieł-Nowak
Oprawa: miękka
Objętość: 48 stron
Format: 145×185
Cena: 14,99
ISBN: 978-83-276-7208-7
Grupa docelowa: 6+

Wiecie, że piratem można zostać z dnia na dzień? Taki pomysł na resztę swojego życia miał Protazy. Jeszcze niedawno był gładko ogolony i z czułością pielęgnował swoje azalie. Dziś zwie się Protazy Brodaty i łupi bogate statki. Sterta pirackich skarbów rośnie jednak tylko do czasu. Protazy zakochuje się bowiem w syrenie, która ma duże (i drogie) wymagania. Jak sprostać zachciankom ukochanej? Czy ktoś może ocalić pirata przed bankructwem? Dzieci uwielbiają książki o piratach! Ta jest zabawna i skłania do myślenia i dyskusji o tym czy bogactwo może dać człowiekowi szczęście. To zaskakująca opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie i asertywności. „Wyspa pirata Protazego” obala stereotypy i przypomina, że nie warto walczyć z własną naturą.

 

Na tropie potwora z Loch Ness. Czytam sobie. Poziom 2

Autor: Zofia Stanecka
Ilustrator: Joanna Rusinek
Oprawa: miękka
Objętość: 48 stron
Format: 145×185
Cena: 14,99
ISBN: 978-83-276-7366-4
Grupa docelowa: 6+

Książka dla dzieci lubiących przygody, tajemnice i legendy. Una i jej kolega Rob mieszkają w szkockim mieście nad brzegiem słynnego jeziora Loch Ness. Figurki legendarnego stwora spotykają w Inverness na każdym kroku. Od dziecka słuchają opowieści o tajemniczym mieszkańcu jeziora. Pewnego dnia sąsiad Angus opowiada im jednak historię swojej praprapraprababki, która przed laty podobno widziała potwora. Historia jest na tyle wiarygodna, że dzieci postanawiają wytropić tajemnicze stworzenie… Trzymające w napięciu opowiadanie napisała uwielbiana przez dzieci Zofia Stanecka. Szkockie pejzaże przeniosła na strony książki Joanna Rusinek.

 

Spotkanie z Filozofią. Czytam sobie. Poziom 3

 Autor: Tomasz Stawiszyński
Ilustrator: Daniel de Latour
Oprawa: miękka
Objętość: 56 stron
Format: 145×185
Cena: 14,99
ISBN: 978-83-276-5891-3
Grupa docelowa: 7+

Książka tłumacząca dzieciom, czym jest filozofia autorstwa Tomasza Stawiszyńskiego, znanego filozofia i publicysty to idealny wybór na pierwszą pozycję poruszającą ten temat w dziecięcej biblioteczce. Filozofia, miłośniczka mądrości we własnej osobie zaprasza czytelników i czytelniczki do swojego świata, pokazując im, jakie najważniejsze pytania stawiają sobie ludzie od zarania cywilizacji: Skąd się to wszystko wzięło? Jak to się robi? Po co to jest? Dlaczego tak, a nie inaczej? Choć sama nie jest nauką, bez niej nie było by fizyki, biologii czy astronomii. Gdyby nie ludzka chęć zrozumienia świata i znalezienia odpowiedzi na ważne pytania, nie byłoby rozwoju. Warto zaprzyjaźnić się z Filozofią!

Więcej informacji o książkach Czytam sobie na: https://www.harpercollins.pl/

https://www.facebook.com/KsiazkosferaHarperKids

https://www.instagram.com/harperkids_polska/

https://czytamsobie.pl (na tej stronie rodzice, nauczyciele i bibliotekarze znajdą czytelnicze gadżety, scenariusze zajęć i porcję wiedzy przygotowaną przez ekspertów!)

 

Podaj dalej
Autor: HarperCollins Polska