Wtorek, 20 lutego 2024
Jutro w Księgarni Leksykon

Jutro, czyli w środę 21 lutego o godz. 18 w Księgarni Leksykon przy Nowym Świecie 41 w Warszawie odbędzie się spotkanie autorskie wokół najnowszej książki Marka Telera zatytułowanej „Witold Conti. Każdemu wolno kochać” (Rytm).

Z informacji wydawcy: Aktor, śpiewak, malarz, poeta… Witold Conti był człowiekiem wielu talentów, lecz zasłynął przede wszystkim jako popularny w latach 30. amant filmowy. Występował u boku takich gwiazd jak Adolf Dymsza, Jadwiga Smosarska i Maria Malicka, a przedwojenna prasa rozpisywała się na temat jego kolejnych ról i dopytywała o kulisy życia prywatnego. Na przestrzeni lat wiązał się zarówno z kobietami, jak i mężczyznami. Książka przybliża historię zapomnianego polskiego aktora, znanego m.in. z głównej roli w filmie Janko Muzykant. Wyłania się z niej bohater o złożonej osobowości i barwnym życiu uczuciowym, który pragnął przede wszystkim miłości i zrozumienia.

– Przyszedł na świat w Berlinie, gdzie mieszkał do jedenastego roku życia, ale jego rodzice byli Polakami, toteż, kiedy Polska odzyskała niepodległość, rodzina przeniosła się do Poznania. Przypuszczam, że od najmłodszych lat był osobą dwujęzyczną – znał biegle niemiecki i polski, gdyż wśród jego kolegów z dzieciństwa znajdowali się przedstawiciele obydwu narodowości. Znakomita znajomość języka Goethego pomogła mu zresztą w rozwoju miłosnej relacji z Zofią Margulesówną, jego późniejszą żoną, która również urodziła się w Niemczech – powiedział Marek Teler w wywiadzie udzielonym Tomaszowi Zapertowi, jaki ukaże się w „Kwartalniku Literackim Wyspa”.

Marek Teler jest dziennikarzem i pisarzem. Urodził się w 1996 roku w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, dziennikarz i autor książek biograficznych. Publikował na łamach magazynów „Focus Historia” oraz „Skarpa Warszawska”, a także na portalu historycznym Histmag.org i w sekcji historycznej portalu viva.pl. W latach 2021-2023 był zastępcą redaktora naczelnego „Skarpy Warszawskiej”. W 2021 roku został laureatem Nagrody Klio III stopnia w kategorii „Varsaviana” za książkę „Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci” (Bellona).

Opublikował książki: „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI-XVIII wiek” (Promohistoria Histmag.org), „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego” (Promohistoria Histmag.org), Zapomniani artyści II Rzeczypospolitej (Promohistoria Histmag.org), „Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci (Bellona), „Upadły amant. Historia Igo Syma” (Skarpa Warszawska), „Amanci II Rzeczypospolitej” (Bellona), „Piękne skandalistki. Przedwojenne Miss Polonia” (Skarpa Warszawska), „Fałszywi arystokraci” (Rebis) oraz najnowsza „Witold Conti. Każdemu wolno kochać (Rytm).

 

Podaj dalej
Autor: (fran), Foto: Wikipedia