Wtorek, 2 kwietnia 2024
Intelektualna wędrówka włoskim szlakiem po stolicy

Wydawnictwo Bosz poleca nowość zatytułowaną „Włoskie spacery po Warszawie” i zapewnia, że to wyjątkowa, bo będąca owocem wieloletniej współpracy kulturalno-edukacyjnej Kolegium Europejskiego w Natolinie i Ambasady Republiki Włoskiej w Warszawie, książka-przewodnik.

Motywem głównym tego zbioru esejów są kulturowe związki Warszawy z Włochami, przy czym warszawsko-włoskie dziedzictwo przywoływane jest tu nie tylko w artystycznym, ale również szerszym – politycznym i społecznym – kontekście. Intelektualną wędrówkę włoskim szlakiem po stolicy Polski rozpoczynamy w pałacu natolińskim, a kończymy w pałacu Szlenkierów – siedzibie Ambasady Republiki Włoskiej. Kolejnymi przystankami na trasie wędrówki są: Wilanów, Łazienki Królewskie, Trakt Królewski, Stare Miasto i Muranów. Podczas tej osobliwej viaggio intellettuale spotkamy artystów i władców, fundatorów i reformatorów, których losy splatają się ze sobą, tworząc historię wzajemnej fascynacji Polski i Italii. Włoskie spacery po Warszawie to propozycja zarówno dla osób zafascynowanych sztuką i historią, jak i miłośników Warszawy, Włoch, a także wszystkich przyjaciół Natolina.

Autorkami i autorami tekstów są: Hanna Dzielińska, Marta Gołąbek, Jacek Głażewski, Mikołaj Getka–Kenig, Joanna Kilian-Michieletti, Małgorzata Omilanowska-Kiljańczyk, Beata Chomątowska, Piotr Hummel oraz Przemysław Pazik, a autorem projektu graficznego Michał Piekarski.

 

Podaj dalej
Autor: (fran)