środa, 18 maja 2022

„Ho visto un bellissimo picchio”, włoskie wydanie książki „Widziałem pięknego dzięcioła” Michała Skibińskiego z ilustracjami Ali Bankroft/Heleny Stiasny, otrzymało Nagrodę Specjalną Jury Premio Andersen 2022.

To najważniejsza włoska nagroda dla książek dziecięcych, jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień branżowych na świecie. Przyznawana jest przez wpływowy miesięcznik poświęcony literaturze i ilustracji dla dzieci „Andersen – Il mondo dell’infanzia”.

„Za zachwycający i poruszający projekt wydawniczy, któremu udało się przełożyć stare zapiski z dzieciństwa na współczesny i uniwersalny język ilustracji; za intensywność odtworzenia – na dziś i na każdy czas naznaczony konfliktami – dziecięcego spojrzenia na wydarzenia historyczne oraz ukazanie, jak wojna wpływa na dzieciństwo i głęboko je zaburza; za całościową równowagę tego dzieła i trafność tworzących je elementów: tekstu dziennika, ilustracji, układu graficznego, wyborów przekładowych, opracowania redakcyjnego” – napisano w werdykcie jury.

„Ho visto un bellissimo picchio”, w tłumaczeniu Silvii Mercurio, ukazało się we Włoszech nakładem wydawnictwa Einaudi Ragazzi.

Polskim  wydawcą „Widziałem pięknego dzięcioła” jest wydawnictwo Dwie Siostry.

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 28 maja w Palazzo Ducal w Genui.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Dwie Siostry