Poniedziałek, 9 września 2024

Katolicyzm i patriotyzm to fundamenty, na których możemy ocalić naszą tożsamość i niepodległość – przekonuje w interesującym wywiadzie Wojciech Reszczyński, autor znakomitej książki „Pomiędzy Wschodem a Zachodem. W kręgu myśli Feliksa Konecznego”.

Najnowsza książka cenionego dziennikarza i publicysty Wojciecha Reszczyńskiego to dogłębna i błyskotliwa analiza współczesnej kondycji polskości, a także cywilizacji zachodniej. Składają się na nią felietony pisane na przestrzeni kilku ostatnich lat, uzupełnione znakomitymi esejami prof. Feliksa Konecznego i prof. Jana Żaryna.

W dostępnej na kanale Youtube Wydawnictwa Biały Kruk rozmowie na temat tej książki Wojciech Reszczyński barwnie i wielowątkowo opowiada o swej fascynacji myślą prof. Feliksa Konecznego (1862-1949), wybitnego krakowskiego historyka, którego badania nad rozkwitem i zmierzchem cywilizacji nie mają sobie równych w światowej literaturze. Wyjaśnia też, co kulturowo i geopolitycznie wynika z faktu, że Polska położona jest między dwiema zaborczymi cywilizacjami, tworzonymi przez Rosję i Niemcy.

W rozmowie toczonej wokół książki „Pomiędzy Wschodem a Zachodem” nie brak fascynujących odniesień historycznych, ale także wyrazistych refleksji na temat polskiego „dziś”. Wojciech Reszczyński mówi o Unii Europejskiej jako IV Rzeszy, a Donalda Tuska nazywa niemieckim gauleiterem.

Nie szczędzi też gorzkich słów minister edukacji Barbarze Nowackiej, zarzucając jej, że prowadzi wojnę z Kościołem katolickim oraz zubaża szkolny program nauczania historii, ponieważ sama jej nie zna i nie rozumie polskości.

Mimo to autor książki „Pomiędzy Wschodem a Zachodem” nie ma wątpliwości, że polskość przetrwa, zwraca jednak uwagę, że konieczne jest do tego oparcie naszej narodowej przyszłości na katolicyzmie i patriotyzmie.

– Wciąż jest za mało w Polsce patriotów, ludzi kochających swoją Ojczyznę. Patriotyzm jest przez III RP wyśmiewany, łączony nawet z szowinizmem – zwraca uwagę Wojciech Reszczyński.

Cala rozmowa z publicystą, której obejrzenie serdecznie polecamy, dostępna jest na kanale Wydawnictwa Biały Kruk:

 

 

 

Podaj dalej
Autor: Wydawnictwo Biały Kruk