Piątek, 24 listopada 2023

Od 30 listopada w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie dostępna będzie wystawa „Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego”.

Ekspozycja poświęcona udziałowi kobiet w narodowym zrywie niepodległościowym 1863 roku, ich sytuacji społecznej i ukazaniu ról, jakie kobiety różnych stanów i różnych środowisk w nim odegrały.

Podstawą opowieści jest długa lista nazwisk uczestniczek do zaprezentowania w przestrzeni sal wystawowych Muzeum. Warstwa ilustracyjna, ikonograficzna to fotografie kobiet znanych i nieznanych, także w powiększeniach, grafiki A. Grottgera z trzech tek grafik: „Wojna”, „Polonia”, „Lithuania”, numery gazet i ich powiększenia, odezwy i ukazy z lat 1862-1861.

Zaprezentowane zostaną ponadto pochodzące z kolekcji Krzysztofa Kura numery bieżącej prasy zagranicznej dokumentujące przebieg działań wojennych w Polsce i ilustrujące udział kobiet, a także pochodzący ze zbiorów Muzeum odpis pamiętnika Apolonii Sierakowskiej, żony generała Zygmunta Sierakowskiego przywódcy powstania na Żmudzi, brudnopis artykułu o najbardziej rozpoznawalnej uczestniczce  powstania Henryce Pustowojtównie i wspomnienia spisane dla wnuków przez Władysława Saryusza-Wolskiego. Ponadto, adresowane do kobiet numery czasopism zawierające porady i wskazówki dotyczące mody oraz ze zbiorów własnych Muzeum i wypożyczone z Muzeum Niepodległości przykłady biżuterii patriotycznej i wykonane na zesłaniu przedmioty kultu religijnego jak krzyżyki, różańce.

Prowadzić przez ekspozycję będą cytaty ze wspomnień, odezw i prasy dotyczące kobiet.

Katalog wystawy otrzymał formę kalendarza ściennego w formacie 21×20 cm prezentującego, poza kalendarium, wybrane kobiece sylwetki wraz z krótką informacją o roli jaką odegrały w Powstaniu.

W programie wydarzeń towarzyszących wystawie przewidywane są m.in. oprowadzania kuratorskie, wykłady, wystąpienia grup rekonstrukcyjnych.

Wernisaż odbędzie się w czwartek 30 listopada 2023 r. o godz. 19.

Link do wydarzenia

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Rynek Starego Miasta 20.

Kuratorka: Katarzyna Jakimiak

www.muzeumliteratury.pl

[Na grafice: Emilia ze Szwarców Heurichowa z córkami Emilią, Julią, Teodorą i Heleną, fot. Karol Beyer, Warszawa ok. 1860, domena publiczna]

Podaj dalej