środa, 2 października 2019
Piotr Wojciechowski uhonorowany za całokształt twórczości

Piotr Wojciechowski otrzymał Nagrodę Literacką im. Władysława Reymonta za całokształt twórczości, a Wacław Sadkowski odebrał laur za dzieło literackie 2018 roku. Za działalność okołoliteracką nagrodzono Aldonę Borowicz-Tchórzewską, poetkę, eseistkę, organizatorkę Warszawskiej Jesieni Poezji. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 1 października w Pałacu Chodkiewiczów w Warszawie.

“Przyznając nagrodę Piotrowi Wojciechowskiemu jury postanowiło jednak dowartościować autora, który na takie dowartościowanie ze względów literackich z pewnością zasługuje. Pisarstwem Wojciechowskiego – prozaika, dramatopisarza, poety, felietonisty, krytyka filmowego oraz reżysera – rządzi duch opowieści. W jego opowieści to, co realne współistnieje na równych prawach z tym, co wyimaginowane. Pisarz tworzy historie i geografie alternatywne” – powiedziała w laudacji prof. Anna Nasiłowska.

W tej kategorii nominowano również: Janusza Drzewuckiego, Józefa Barana, Wiesława Myśliwskiego i Małgorzatę Szejnert.

 

Z kolei w kategorii “dzieło literackie” nominowano jedenastu twórców. Nagrodę wręczono pisarzowi, eseiście, historykowi literatury i tłumaczowi Wacławowi Sadkowskiemu za książkę “Ktoś taki jak ty” (Wydawnictwo Studio Emka).

“Wacław Sadkowski jest postacią niesłychanie ważną dla historii polskiej kultury i literatury. Przypomnę państwu, że 20 lat z okładem był redaktorem naczelnym miesięcznika ‘Literatura na Świecie. Jest wybitnym tłumaczem z języka angielskiego i francuskiego. Jest wybitnym eseistą, jest historykiem literatury, szczególnie literatury najnowszej” – powiedział w laudacji Marek Wawrzkiewicz, prezes Związku Literatów Polskich.

 

 

 

Nominowani w tej kategorii: “Pogrom 1905” Wacława Holewińskiego, “Latawiec z betonu” Moniki Milewskiej, “Aleja Włókniarek” Marty Madejskiej, “Komeda. Osobiste życie jazzu” Magdaleny Grzebałtowskiej, “Cegiełki i inne opowiadania” Jana Krzysztofa Piaseckiego, “Lekcje u Różewicza. Teksty krytycznoliterackie i osobiste” Janusza Drzewuckiego, “Olanda” Rafała Wojasińskiego, “La Petite Mort” Waldemara Bawołka, “Spotkanie w słowie. O twórczości Karola Wojtyły” Zofii Zarębianki i “Basso continuo” Jarosława Mikołajewskiego.

Nagrodę Specjalną, przyznawaną rzemieślnikom-pisarzom, wręczono Piotrowi Tengowskiemu za “Dzieje rzemiosła nowosądeckiego”.

Wyróżnienia dla środowiska rzemieślniczego otrzymali: Wacław Napierała za tom “Klemens Napierała zwykły życiorys zwykłego patrioty” oraz biogram do książki “Nasza Syberiada” pt. “Ministranci księdza Macieja”, Jadwiga Marzec za tom “Marzenia nie liczą lat” oraz kaznodzieja, rekolekcjonista, autor audycji radiowych i felietonów ks. Piotr Brząkalik.

W tym roku Nagroda Literacka im. Władysława St. Reymonta została wręczona po raz 18. Ustanowiono ją w 1994 roku dla upamiętnienia postaci wybitnego pisarza-rzemieślnika i Noblisty. Organizatorem i fundatorem nagrody jest Związek Rzemiosła Polskiego. W 2010 roku Zarząd ZRP zdecydował zawiesić przyznawanie nagrody. W tym roku postanowiono ją wznowić.

W skład jury wchodzą przedstawiciele Związku Rzemiosła Polskiego, szefowie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Związku Literatów Polskich.

 

Podaj dalej
Autor: ET, fot. ET