Prezentujemy najpopularniejsze książki we wrześniu w serwisie Lubimyczytać. Zestawienie miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie Lubimyczytać i miały średnią ocenę powyżej 7,0.
Okazuje się, że we wrześniu spore zainteresowanie wzbudziła powieść, która swoją premierę miała w 1889 roku. Wszystko za sprawą serialu, który tej jesieni trafił na antenę TVP. A co jeszcze znalazło swoje miejsce w topce? Między innymi najnowsze książki bestsellerowych autorów, takich jak Stephen King oraz Camilla Läckberg.
„Dewajtis” – taki sam tytuł, jak powieść Marii Rodziewiczówny, nosi serial kostiumowy, który 17 września zadebiutował w TVP1. Miłość, honor i rodzinne zobowiązania – losy głównych bohaterów, poplątane przez powstanie styczniowe, stanowią kanwę opowieści, którą obecnie przeniesiono na język telewizji. W głównych rolach widzowie mogą zobaczyć Karola Dziubę, Małgorzatę Pieczyńską i Michalinę Olszańską. Niewątpliwie zainteresowanie serialem przeniosło się również na książkę, którą w nowym wydaniu opublikowało we wrześniu wydawnictwo Replika. Powieść, utrzymana w duchu pozytywistycznym, zaliczana jest do najbardziej znanych powieści pisarki. W Lubimyczytać wystawiono jej 108 opinii oraz 965 ocen ze średnią 7,1/10.
Premiera serialu wpłynęła też na popularność tytułu „Ukochane dziecko”. Thriller, który ukazał się nakładem W.A.B., opowiada o koszmarze Leny, porwanej i przetrzymywanej w ukrytym w lesie szałasie. Nawet jej ucieczka nie przynosi kresu koszmarowi. Książka otrzymała 1429 ocen i średnią 7,5/10. W jednej z 297 opinii czytamy:
[„»Ukochane dzieci« to bardzo dobry thriller, który rozpoczął się w momencie, gdzie zdecydowana większość powieści i filmów z tym motywem się kończy, pozostawiając często czytelników/widzów z pytaniem: co było potem?” – stwierdza użytkownik Czytam BoLubię.]
Spadek o jedno oczko notuje reportaż „Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak (Marginesy). Książka ta ma w Lubimyczytać 2249 ocen i wysoką notę 8,2/10.
„Po »Chłopki. Opowieść o naszych babkach« Joanny Kuciel-Frydryszak sięgnęłam przy okazji wrześniowego wyzwania Lubimyczytać pt. »Przeczytam książkę o wsi, z motywami chłopskimi«. Reportaże to zdecydowanie nie mój gatunek. Jednak kiedy zobaczyłam wyzwanie, pomyślałam, że może warto sięgnąć po »Chłopki«, które przewinęły mi się już kilka razy na Bookstagramie. I nie żałuję! Z ciekawością poznałam m.in. historię sióstr z moich okolic. Autorka wykonała ogrom pracy, zbierając i dokumentując historię różnych kobiet z różnych regionów Polski” – stwierdza użytkowniczka Eska.
Do pierwszej czwórki wspięła się również nowość pióra Stephena Kinga. „Holly” (Prószyński i S-ka) to bohaterka, którą czytelnicy tego autora dobrze znają. Tym razem śledcza Holly Gibney gra pierwsze skrzypce w dochodzeniu, którego celem jest rozwiązanie sprawy zaginionej dziewczyny. „Stephen King po raz kolejny udowadnia nam również, że nie potrzebujemy potworów, wampirów i duchów, aby utrzymać klimat grozy i makabry” – komentuje użytkowniczka Basia Łaszkow, a wtóruje jej SztukMix, stwierdzając: „Fakt, że nie ma w »Holly« zjawisk paranormalnych, nawiedzonych hoteli, zdolności telekinetycznych czy potworów z innych wymiarów, nie umniejsza w żaden sposób ciężarowi makabryczności, z jaką w tym wypadku stajemy oko w oko. Myślę, że historia opowiedziana w książce jest wręcz o wiele bardziej przerażająca, gdyż w istocie drugiego człowieka nigdy nie przeczytamy w stu procentach”.
Camilla Läckberg to nazwisko, którego nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi kryminałów. Autorka bestsellerowej „Sagi o Fjällbace” wraca z 11. tomem cyklu, zatytułowanym „Kukułcze jajo” (Czarna Owca). Patrik Hedström oraz Erica Falck ponownie stają przed zadaniem rozwiązania tajemnicy morderstw – tym razem ofiarami są znany fotograf i poczytny pisarz. Powieść miała w Polsce premierę 27 września, lecz czytelnicy wystawili jej już 65 ocen i wysoką średnią 7,9/10.
Powieść „Clone” Aleksandry Negrońskiej, autorki znanej wcześniej z Wattpada, była na piątym miejscu top 100 sierpnia Lubimyczytać, a obecnie spadła na pozycję szóstą. „Gdy zaczynałam pisać, nawet nie marzyłam o tym, aby kiedykolwiek wydać książkę. Traktowałam to jako zabawę (…). Wyznaczyłam sobie cel – dwa tysiące sprzedanych egzemplarzy. Uznałam, że jeśli tyle osób kupi moją książkę, to będę bardzo zadowolona. Zdecydowanie nie spodziewałam się, że aż tyle osób zechce sięgnąć po moje powieści i nadal mnie to szokuje” – mówiła w rozmowie z Lubimyczytać autorka, której powieści są hitem na TikToku. „Clone” może pochwalić się wysoką średnią 8,2/10, na którą złożyło się 1085 ocen.
Kolejna nowość w zestawieniu to książka dla dzieci „Świat Poli. Pytaj do woli” Ireny Mąsior. Publikacja influencerki, która na rynek trafiła za sprawą wydawnictwa Martel, premierę miała 11 września i jak na razie w Lubimyczytać nie ma wielu ocen. Irena Mąsior w mediach społecznościowych znana jest jako Mili0nerka. Na Instagramie obserwuje ją 175 tys. osób, a na TikToku, gdzie publikuje prześmiewcze filmiki, aż 1,3 miliona. Książka to opowieść o tytułowej bohaterce, dziewczynce Poli, która zadaje całe mnóstwo dociekliwych pytań.
„Fourth Wings” (Filia) to powieść, która za sprawą entuzjastycznych opinii na angielskojęzycznym BookToku była wyczekiwana przez czytelników również w Polsce. To powieść z motywem dark academia – główna bohaterka trafia do szkoły smoczych jeźdźców. Będzie musiała stawić czoło nie tylko skrzydlatym bestiom, lecz również innym pobierającym naukę kadetom. „Czwarte skrzydło” ma w Lubimyczytać średnią 8,2/10.
Również „Unique”, czyli kolejna książka Aleksandry Negrońskiej, znalazło się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych książek września. Powieść w sierpniu otwierała zestawienie, a obecnie spadła na dziewiątą lokatę. Wciąż jednak cieszy się wysoką średnią 8,6/10 i pomimo premiery pod koniec września ma również spore grono 615 czytelników.
Pierwszą dziesiątkę zamyka książka „Gdzie śpiewają raki” Delii Owens – niesłabnący hit naszego zestawienia. Na popularność tej pozycji, wydanej nakładem W.A.B., wpłynęła również ekranizacja, która do kin trafiła w wakacje 2022 roku. Opowieść, łącząca w sobie poetycką melancholię piękna przyrody, historię bolesnego dojrzewania oraz trzymający w napięciu thriller sądowy, oceniono w Lubimyczytać 18 280 razy, wystawiając średnią 7,9/10.
Zobacz wszystkie książki ujęte w zestawieniu top 100.