Poniedziałek, 3 lutego 2025
Dochód ze sprzedaży książek o przygodach psa Precla zostanie przekazany na rzecz FPC

Wydawnictwo MMiP, założone przez Mateusza Rusa oraz Martę Maj, autorkę książek dla dzieci o przygodach psa Precla, nawiązało współpracę z  Fundacja Powszechnego Czytania.

Od lutego złotówka z każdego sprzedanego egzemplarza książki z serii „Przygody psa Precla” zostanie przekazana na rzecz FPC oraz realizacji jej celów statutowych.

– Cieszymy się ogromnie z naszej współpracy na rzecz czytelnictwa. Wydawnictwo MMiP jest kolejnym, które postanowiło wspierać FPC w jej misji. Takie zaangażowanie jest wyrazem ogromnej odpowiedzialności, niesamowitym przykładem i powodem do dumy, zwłaszcza kiedy dotyczy mniejszych, chociaż należy podkreślić – bardzo ambitnych – wydawców – mówi Maria Deskur, prezeska Fundacji.

Wydawnictwo MMiP podejmuje bardzo ważne działania skierowane do dzieci – prowadzi warsztaty wokół książek, których celem oprócz promocji czytania jest również edukacja na temat postępowania z czworonogiem, ale także nauka wrażliwości i empatii. Właściciele organizują zajęcia w całej Polsce, docierając nie tylko do największych miastach, ale także do przedszkoli, szkół i bibliotek w mniejszych miejscowościach i na wsiach.

– Chcemy, aby nasze historie dotarły do każdego młodego czytelnika, niezależnie od miejsca zamieszkania. Często słyszymy, że jesteśmy jednymi z niewielu osób, które chcą przyjechać na spotkanie w dane miejsce. Dla nas to jednak nie problem, a szansa. Książki, które wydaliśmy poruszają bardzo ważne kwestie, uświadamiają i uwrażliwiają na potrzeby innych. Podobnie jak Fundacja Powszechnego Czytania chcemy pomagać dzieciom odkrywać pasję i lepiej rozumieć świat – zaznacza Mateusz Rus, współwłaściciel wydawnictwa MMiP.

Tytułowy piesek imieniem Precel istnieje naprawdę i to on stał się powodem wydania edukacyjnej serii. Precel często towarzyszy autorce podczas spotkań z czytelnikami. Relacje z wydarzeń i podróży po Polsce można również obserwować na profilach wydawnictwa w mediach społecznościowych. Seria skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnych i wczesnoszkolnym. Jej edukacyjny walorem są także wskazówki jak radzić sobie z własnymi emocjami, np. strachem przed wizytą u lekarza. Autorka wskazuje na chęć wzmacniania wrażliwości i utwierdzania czytelników w przekonaniu, że warto dbać o siebie, innych ludzi, ale także o zwierzęta.

– Seria o przygodach Precla powstała z myślą o wspieraniu zainteresowań dzieci, rozbudzania ich ciekawości, zaznaczając jednocześnie przyjemność, jaką daje czytanie. Współpraca z Fundacją Powszechnego Czytania, która promuje wartościową literaturę dziecięcą jest dla nas bardzo ważna. Cieszymy się, że będąc częścią branży książkowej, możemy wspierać czytelnictwo wśród najmłodszych – komentuje Marta Maj, autorka serii, z której część dochodów ze sprzedaży wspiera także Azyl Iłżeckiego Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami.

Dotychczas w serii ukazały się tytuły: „Precel pokonuje strach”, „Precel poznaje nowy dom”, „Precel idzie na spacer”, „Precel i nowi koledzy”. Przez rok działalności Wydawnictwo MMiP sprzedało ponad 7 000 książek i spotkało się z ponad 10 000 małych czytelników.

a 12 lutego zaplanowana jest premiera kolejnej części, „Precel dba o zdrowie”.

– Zachęcanie dzieci do czytania, które samo w sobie jest wartością, a do tego idzie w parze z kształtowaniem właściwych postaw jest wspaniałą inicjatywą. Cieszymy się z podjętej współpracy i jeszcze bardziej z tego, że kolejni partnerzy widzą ogromny sens we wspieraniu czytelnictwa i aktywnego angażowania się w promocję czytania – podsumowuje Katarzyna Konopka, członkini zarządu Fundacji Powszechnego Czytania.

Podaj dalej