środa, 30 października 2024

Dzisiaj, czyli w środę 30 października w godz. 16.30-18. w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych przy ul. Wareckiej 1A w Warszawie odbędzie się debata zatytułowana „Wybory prezydenckie w USA: Sukcesja Harris czy powrót Trumpa?”. Paneliści: Mateusz Piotrowski, analityk ds. Stanów Zjednoczonych i stosunków transatlantyckich, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych, dr hab. Tomasz Płudowski, amerykanista, Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna, dr hab. Małgorzata Zachara-Szymańska, prof. uczelni, Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych, Uniwersytet Jagielloński, oraz moderator Marcin Terlikowski, p.o. kierownika Biura Badań i Analiz, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Celem debaty jest przybliżenie najistotniejszych kwestii dotyczących amerykańskiej kampanii prezydenckiej i szans obojga kandydatów na zwycięstwo w ostatnim tygodniu poprzedzającym wybory 5 listopada. W tym celu uczestnicy dyskusji poruszą wątki dotyczące kluczowych obszarów motywujących decyzje wyborców i wskażą na znaczenie stanów wahających się (tzw. swing states) na ostatniej prostej rywalizacji o fotel prezydencki. Paneliści omówią również perspektywy polityki zagranicznej przyszłej administracji Stanów Zjednoczonych, w tym podejścia do zaangażowania w Europie, współpracy w NATO i wsparcia Ukrainy. W trakcie dyskusji wyjaśnione zostaną także formalne ograniczenia w sprawowaniu polityki, z jakimi może mierzyć się nowa amerykańska władza w wypadku sprawowania kontroli nad przynajmniej jedną z izb Kongresu przez partię opozycyjną wobec nowego prezydenta. Na koniec debaty przewidziany został czas na pytania z sali do panelistów.

Polski Instytut Spraw Międzynarodowych zaprasza również na debatę zatytułowaną „Azjatycka Wielka Gra – konsekwencje regionalnej rywalizacji dla USA i Europy”, jaka obędzie się w środę 6 listopada w godz. 15.-16.30 w siedzibie PISM

Organizatorzy informują: wiek XXI będzie prawdopodobnie wiekiem Azji. To, czy tak się stanie, zależy jednak w dużej mierze od przebiegu rywalizacji mocarstw i od tego, czy uda się uniknąć wybuchu poważnego konfliktu w którymś z wielu punktów zapalnych wojny w regionie. Ogromną rolę w kształtowaniu relacji na kontynencie będą odgrywały Indie, a jedną z aren ich konkurencji z Chinami będzie Azja Południowa. Czy Indie i Chiny skazane są na wieczną konfrontację? Czy możliwe jest zbliżenie dwóch azjatyckich kolosów i co oznaczałoby to dla pozycji USA i Unii Europejskiej w regionie, a także dla porządku międzynarodowego? Jaką rolę w azjatyckim wieku odegrają mniejsze kraje regionu, jak Pakistan czy Bangladesz? ? I w końcu, jakie znaczenie dla sytuacji w Azji ma wynik amerykańskich wyborów prezydenckich? Okazją do debaty o globalnych konsekwencjach regionalnej rywalizacji sił jest najnowsza książka prof. Piotra Kłodkowskiego, „Azjatycka Wielka Gra. Indie i Azja Południowa w sporze o regionalną i globalną dominację w XX i XXI wieku”.

Uczestnicy: prof. Piotr Kłodkowski, Uniwersytet Jagielloński, były ambasador w Indiach, dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, prof. Bogdan Góralczyk, Centrum Europejskie, Uniwersytet Warszawski, oraz moderator Patryk Kugiel, analityk, Biuro Badań i Analiz, PISM.

Organizatorzy proszą o potwierdzenie uczestnictwa do 5 listopada na adres: bip@pisam.pl.

Podaj dalej
Autor: (fran)