Wtorek, 9 lipca 2024

Na łamach dzisiejszego wydania „Gazety Wyborczej” ukazały się przeprosiny Agnieszki Pajączkowskiej, autorki książki „Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii”, oraz informacja o wycofaniu pierwszego nakładu przez wydawnictwo Czarne.

Przeprosiny dotyczą zamieszczenia w książce nieprawdziwych informacji o pradziadku Barbary Giedrojć – Franciszku Kulpie.

W wyniku zawartej ugody wydawnictwo Czarne zobowiązało się wycofać obecny nakład książki z obrotu i usunąć rozdział z przyszłych wydań książki.

Wydawca poinformował, że z pierwszego wydania książki usunięty został rozdział „Jak to, co wiem, zmienia to, co widzę” (s. 106-115), „w którym doszło do nieuprawnionego i błędnego połączenia personaliów Franciszka Kulpy, fotografa amatora i organisty, urodzonego w 1890 roku w Gniewczynie, zamieszkałego w Kosinie, a następnie w Białobrzegach, z personaliami noszącego to samo imię i nazwisko, lecz urodzonego później i niepowiązanego z nim rodzinnie komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej w Gniewczynie, którego podwładni mieli związek z ‘wyłapywaniem’ i mordowaniem Żydów w Gniewczynie w 1942 roku”.

Podaj dalej
Autor: ET