Piątek, 27 stycznia 2023

We Francji  w dniach 18-22 stycznia odbyła się 7. edycja  programu „Les nuits de la lecture” (Noce czytania), pod hasłem „La peur” („Strach”) . Projekt powstał w 2017 roku w ministerstwie kultury.

Organizatorem po raz drugi było Le Centre national du livre (CNL). Publiczność zaproszono do udziału w licznych wydarzeniach stacjonarnych i wirtualnych, odbywających się we wszystkich regionach kraju. W akcję zaangażowali się nie tylko profesjonaliści rynku książki – autorzy, wydawcy, bibliotekarze, księgarze; atrakcje miały miejsce również w muzeach, na uniwersytetach, w szkołach, szpitalach, w więzieniach, francuskich placówkach edukacyjnych za granicą.

Zaproszeni byli czytelnicy w każdym wieku i o różnych gustach literackich. Przykładowe wydarzenia w ramach programu to: „straszne” czytanie w Katakumbach w Paryżu, spacery literackie po cmentarzach Père Lachaise i Montmartre; warsztaty pisania, czytania i ilustrowania w CNL, warsztaty opowiadania o swoich koszmarach i duchach w Nantes i wiele innych – łącznie ponad 8000 eventów.

Autor: Emilia Szydłowska