Poniedziałek, 17 kwietnia 2000
W Sejmie Wydawcy ostrzegają, minister obiecuje poparcie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kazimierz M. Ujazdowski potwierdzi ł 12 kwietnia w Sejmie podczas obrad Komisji Kultury i Środków Przekazu, że zerowy podatek VAT na książki i czasopisma zostanie utrzymany do momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Pod tym względem nowy szef resortu podtrzymał stanowisko swojego poprzednika, ministra Andrzeja Zakrzewskiego. - Mój stosunek do zerowego podatku VAT na książki i czasopisma jest taki sam jak mojego poprzednika - jestem za jego utrzymaniem. Walczymy o stawkę zerową VAT dla wszystkich legalnych książek w Polsce, a więc tych, które oznaczone są numerami statystycznymi ISBN - powiedział podczas spotkania w Sejmie minister kultury. Kontrowersje wzbudziła natomiast sprawa czasopism. Jak poinformował minister Kazimierz Ujazdowski, w trakcie rozmów międzyresortowych 24 marca tego roku ustalono, że nie jest możliwe utrzymanie zerowego podatku VAT dla wszystkich czasopism objętych numerami statystycznymi ISSN. Ulga będzie dotyczyć wyodrębnionej kategorii "czasopism specjalistycznych". Wątpliwości wyrażane przez obecnych w Sejmie przedstawicieli Izby Wydawców Prasy wskazywały na brak precyzyjnej definicji tej grupy czasopism. Definicję taką zacytował minister Ujazdowski zaznaczając, że jest to wersja wstępna, wynikająca z rozmów międzyresortowych, przede wszystkim z Ministerstwem Finansów. Za czasopisma specjalistyczne uznawane są: "wydawnictwa periodyczne objęte numerem ISSN o tematyce szeroko pojętych zagadnień odnoszących się do działalności kulturalnej i twórczej, edukacyjnej, popularnonaukowej, społecznej, zawodowej i metodycznej, regionalnej i lokalnej, a także przeznaczone dla niewidomych i niedowidzących, ukazujące się nie częściej niż raz w tygodniu w postaci odrębnych zeszytów (numerów) objętych wspólnym tytułem, których zakończenia nie przewiduje się, ukazujące się na ogół w regularnych odstępach czasu w nakładzie nie wyższym niż 15 tys. egzemplarzy". Wydawcy czasopism po raz kolejny ostrzegli, że podniesienie VAT-u na prasę spowoduje wzrost cen i spadek czytelnictwa, "wtórny analfabetyzm" oraz upadek małych i lokalnych periodyków. Odpowiadając na ich obawy, minister Ujazdowski zaznaczył, że jego resort nadal zamierza prowadzić negocjacje, by zerową stawkę VAT utrzymać na wszystkie czasopisma posiadające symbol ISSN bez wyodrębniania kategorii "czasopism specjalistycznych". Także przedstawiciele Ministerstwa Finansów ze swojej strony zapewnili, że sprawa będzie jeszcze konsultowana z przedstawicielami środowiska, a resort na pewno nie będzie domagać się podniesienia VAT-u na książki i czasopisma przed przystąpieniem Polski do …
Wyświetlono 25% materiału - 351 słów. Całość materiału zawiera 1406 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się