
Na pytanie „Presserwisu” o status sprawy, Ministerstwo Finansów udzieliło zdawkowej odpowiedzi, że resort “pozostaje w dialogu z branżą wydawniczą i trwają obecnie analizy związane z unijną reformą stawek VAT”.
“Pamiętajmy, że zamykanie kolejnych tytułów, a nawet upadek wydawców, wywołałyby kryzys w branży poligraficznej i dystrybucji na rynku prasy” – przestrzega Marek Frąckowiak, prezes Izby Wydawców Prasy, cytowany przez Pressserwis.
Sonia Draga, prezeska Polskiej Izby Książki, przypomina z kolei, że “na fali utrzymujących się miesiącami obostrzeń pandemicznych księgarnie stacjonarne odnotowały spadek sprzedaży książek, co niejednokrotnie skutkowało zamknięciem punktów” – podkreśla Sonia Draga. “Pandemia zaburzyła również płynność dostaw papieru, co w konsekwencji odbiło się na dramatycznym wzroście jego cen – o ponad 50 proc. – a kartonu używanego do okładek książek – aż o 100 proc. Podwyżki te już prowadzą do spadku wydawanego wolumenu, ograniczania liczby i różnorodności tytułów prasy i książek, spadku przychodów wydawców, a w ich wyniku – redukcji miejsc pracy na rynku wydawniczym i poligraficznym” – dodaje prezeska PIK.
Jak mówi Marek Frąckowiak, “Nadzieję na pomyślny obrót sprawy daje fakt, że Ministerstwo Finansów już kilka miesięcy temu zadeklarowało chęć zastosowania zerowej stawki VAT na prasę i książki. Swoje stanowisko w tej sprawie ministerstwo wyraziło w odpowiedzi na zapytanie europejskiego stowarzyszenia gazet i czasopism ENPA/EMMA. Pytanie to zostało wysłane do ministrów finansów wszystkich państw członkowskich”.
Przeczytaj także: Resort finansów analizuje możliwość wprowadzenia niższego VAT-u na książki