Wtorek, 24 maja 2022

Wydawnictwo Agora zaangażowało się w pomoc Ukrainie i dochód ze sprzedaży książek Oksany Zabużko przekazało Fundacji Ocalenie, pomagającej osobom uciekającym przed wojną.

24 tys. zł to kwota, którą Wydawnictwo Agora zebrało ze sprzedaży dwóch książek – „Badań terenowych nad ukraińskim seksem” oraz „Planety Piołun” na Kulturalnysklep.pl i Publio.pl w okresie luty – marzec 2022 roku. Autorką tych tytułów jest Oksana Zabużko – jedna z czołowych ukraińskich pisarek, autorka ponad dwudziestu książek (poezja, proza, eseistyka, filozofia) i laureatka wielu nagród krajowych oraz zagranicznych. Kwota ta została przekazana Fundacji Ocalenie, która wspiera m.in. ukraińskich uchodźców przebywających w Polsce.

„Badania terenowe nad ukraińskim seksem” to jedna z najgłośniejszych powieści ostatnich dekad uznana za manifest feminizmu i wiwisekcję postkomunistycznej Ukrainy. Powieść – budząca liczne kontrowersje w momencie wydania w 1996 roku – z upływem czasu stała się współczesną klasyką i zapoczątkowała falę nowej literatury pisarek zwanych „córkami Zabużko”. Do dziś jest najchętniej przekładaną ukraińską powieścią, prowokującą do dyskusji o kompleksach i sytuacji kobiet w postsowieckim społeczeństwie.

W 2022 roku Oksana Zabużko powróciła z nowym zbiorem esejów w książce „Planeta Piołun”, która jest zaproszeniem do rozmowy o literaturze i o uwikłaniach historii, a także listem miłosnym do polskich współrozmówców. W wydaniu autorka z zaangażowaniem przygląda się obecnej Ukrainie, podejmując jednocześnie dialog z innymi kulturami. Tłumaczy Czarnobylską modlitwę Swietłany Aleksijewicz, żegna się z Josifem Brodskim, ogląda nowy film Larsa von Triera i rozmawia z czytelnikami swoich utworów za granicą.

Obie lektury w wersji papierowej dostępne są na Kulturalnysklep.pl, a w formie e-booka lub audiobooka – na Publio.pl.

Przypomnijmy, że Wydawnictwo Agora otrzymało Tytuł Wydarzenie Roku 2021 przyznawany przez Magazyn Literacki KSIĄŻKI  „za realizację cennych inicjatyw charytatywnych, za godny naśladowania przykład wydawnictwa wrażliwego społecznie”.

Wydawnictwo Agora w czasie pandemii przekazało ponad 2,2 mln zł na cele społeczne dzięki literackim akcjom i książkom-cegiełkom – „Nadzieja”, „Wszystkie kolory świata” oraz „O! Choroba”. Dochód z ich sprzedaży przeznaczono m.in. na wsparcie dla seniorów z domów pomocy społecznej oraz hospicjów, na dofinansowanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111 Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz pomoc psychologiczną dla podopiecznych Fundacji Iskierka, zmagających się z chorobą nowotworową.

Fundacja Ocalenie, której Wydawnictwo Agora przekazało dochód ze sprzedaży książek, pomaga osobom uciekającym do Polski przed wojną i prześladowaniami. Organizacja jest obecna m.in. na polsko-białoruskiej granicy i przy granicy z Ukrainą, udziela także wsparcia osobom przetrzymywanym w ośrodkach strzeżonych. W Warszawie, Łomży i Łodzi uczy języka polskiego, świadczy pomoc psychologiczną, prawną, pomaga dzieciom odnaleźć się w polskiej szkole, szuka uchodźcom mieszkania czy pracy, pomagając stawiać pierwsze lub kolejne samodzielne kroki w naszym kraju. Więcej informacji: https://ocalenie.org.pl/.

 

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Agora