Poniedziałek, 30 listopada 2020

Stanisław Lem, jeden z najwybitniejszych i najczęściej tłumaczonych na świecie polskich pisarzy, przez większość kariery związany z Wydawnictwem Literackim, został uhonorowany ustawą Sejmu RP ustanawiającą rok 2021 Rokiem Lema. 12 września będziemy obchodzili setną rocznicę urodzin autora „Solaris” i „Bajek robotów”.

Stanisław Lem jest dla Wydawnictwa Literackiego wyjątkowym twórcą. Wydawał w krakowskiej oficynie od samego początku swojej kariery – w 1955 roku zadebiutował w WL „Czasem nieutraconym”. Była to pierwsza z ponad trzydziestu książek pisarza, które premierowe wydania miały właśnie w Wydawnictwie Literackim. Przez ponad 60 lat współpracy ukazały się powieści (wszystkie wielokrotnie), tomy korespondencji (m.in. z Sławomirem Mrożkiem, Ewą Lipską), felietony i eseje (m.in. „Planeta Lema”, „Fantastyczny Lem”) , wywiady rzeki ze Stanisławem Beresiem („Tako rzecze Lem”) i Tomaszem Fiałkowskim („Świat na krawędzi”), a także wspomnienia o pisarzu (m.in. wyjątkowa opowieść jego syna Tomasza: „Awantury na tle powszechnego ciążenia”). WL opublikował także najważniejszą książkę filozoficzną pisarza, niedawno wznowioną, „Summę technologiae”.

Wydawnictwo Literackie od dłuższego czasu przygotowuje się do 100. rocznicy urodzin Lema. Na 2021 rok planujemy wydanie kilku ważnych książek. Ukażą się: nowa biografia napisana przez Agnieszką Gajewską oraz książka Wojciecha Orlińskiego o perypetiach pisarza w Polsce Ludowej – „Lem w PRL”. Oprócz tego planujemy także nowe wydania z ilustracjami. Prawdziwe gratki dla miłośników twórczości Stanisława Lema.

Wszystkie wydarzenia poświęcone 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema są prezentowane na specjalnej stronie roklema.pl. To właśnie w tym miejscu zbierane są zapowiedzi nowych wydań książek filozofa i niepublikowane wcześniej materiały. Strona roklema.pl jest też najlepszym źródłem wiedzy o tym, jak i gdzie świętować urodziny polskiego twórcy, wielkiej postaci literatury science fiction. Serwis prowadzony jest przez portal lem.pl z udziałem partnerów realizujących lemowskie programy, w tym Wydawnictwa Literackiego, Instytutu Adama Mickiewicza, Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema i Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Podaj dalej
Źródło: Wydawnictwo Literackie