Wtorek, 27 lipca 2021
Tylko papier nie przynosi wzrostów

Poligraficzna Agencja Informacyjna przekazała komunikat o wynikach finansowych koncernu Stora Enso w II kwartale tego roku, który zatytułowała „kontynuacja trendu wzrostowego, solidny wynik finansowy”.

Odnotowano w tym okresie wzrost przychodów ze sprzedaży o 22,6 proc., wzrost zysku operacyjnego EBIT do poziomu  364 mln euro i marży zysku EBIT do 14 proc. Jak podkreśla kierownictwo firmy, jest to efekt właściwej polityki cenowej i zwiększonych dostaw, zrealizowanych przede wszystkim przez działy Biomaterials, Wood Products i Packaging Materials.

Prognozy na kolejny kwartał i pozostałą część roku zakładają utrzymanie wysokiego popytu na wszystkie produkty oferowane przez Stora Enso (poza papierami). Zysk operacyjny EBIT w całym roku ma – w założeniach kierownictwa – przewyższyć zysk z 2020 roku, gdy osiągnął poziom 650 mln euro.

Jak dalej czytamy w komunikacie, wzrost przychodów odnotowano we wszystkich wymienionych działach, jedynie dział Paper nie przyniósł wzrostu przychodów.

Przychody ze sprzedaży w 2. kwartale wyniosły 2592 mln euro (przy 2114 mln euro przed rokiem), co oznacza wzrost o 22,6 proc. W całym pierwszym półroczu tego roku sprzedaż wzrosła z 4321 mln euro do 4868 mln euro. Zysk operacyjny EBIT w 2. kwartale wyniósł 364 mln euro (178 mln euro przed rokiem), zaś w całym półroczu jego wartość osiągnęła poziom 692 mln euro (przy 357 mln euro przed rokiem). Marża zysku operacyjnego EBIT wzrosła do 14 proc. (z 8,4 proc.), natomiast zysk z działalności operacyjnej (IFRS) wyniósł 182 mln euro (przy 226 mln euro przed rokiem).

Wyłączając dział Paper, zysk operacyjny EBIT wyniósł w omawianym okresie ponad 410 mln euro, co oznacza wzrost 90 proc. rok do roku! Jak podkreśla Annica Bresky, CEO i prezes firmy Stora Enso, jest to zasługą przede wszystkim trzech jednostek biznesowych, wchodzących w skład firmy: Biomaterials, Wood Products i Packaging Materials.

Dział Paper odnotował również duże zamówienia, jednak – jak podkreśla Annica Bresky – w tym przypadku koszty związane z pozyskaniem surowców są wciąż wysokie i niemożliwe do zrekompensowania poprzez podwyżki cen. To zaś wpływa na niesatysfakcjonujące wyniki całej dywizji. „Mieliśmy też pewne zawirowania związane z produkcją w Langerbrugge i Maxau – oba zakłady pracują już pełną parą. Niedawne zmiany strukturalne i realizowane przez nas inwestycje wzmacniają we mnie przekonanie, że kształtujemy przyszłość działu Paper w sposób właściwy i ekonomicznie uzasadniony. Widzimy tu zatem możliwość dalszej poprawy jego sytuacji”, stwierdziła Annica Bresky.

Kierownictwo koncernu prognozuje na druga połowę roku, że – biorąc pod uwagę szybką odbudowę światowej gospodarki po okresie obostrzeń i restrykcji ­– zapotrzebowanie na wszystkie produkty Stora Enso, z wyjątkiem papieru, pozostanie na wysokim poziomie. Wobec powyższego prognozy na cały rok 2021 pozostają niezmienione, a zysk operacyjny EBIT przewyższy – zgodnie z planem finansowym firmy – zysk ubiegłoroczny.

 

 

Podaj dalej
Autor: (fran)
Źródło: Poligraficzna Agencja Informacyjna