Poniedziałek, 27 stycznia 2020
Sto lat temu na Cejlonie

Wydawnictwo Bosz zachęca do odbycia wspólnej podróży literackiej po Sri Lance śladami dwóch wybitnych Polaków przełomu XIX i XX wieku – Stanisława Ignacego Witkiewicza i Bronisława Malinowskiego.

Alina Kręcisz, autorka książki „Moja podróż z Witkacym i Malinowskim na Cejlon”, postanowiła odtworzyć ich wyprawę sprzed ponad stu lat. Jej szczegółowa relacja, pełna porównań współczesnej Sri Lanki do tamtej, widzianej oczami Witkacego i Malinowskiego, zilustrowana została kilkudziesięcioma fotografiami archiwalnymi i współczesnymi oraz reprodukcjami prac Witkacego i Juliana Fałata.

„Moja podróż z Witkacym i Malinowskim na Cejlon” to wielogłosowa relacja z podróży śladami wybitnych osobistości przełomu XIX i XX wieku. Alina Kręcisz, autorka książki, po uważnym przestudiowaniu zapisków obydwu podróżników, postanowiła odtworzyć ich wyprawę na Cejlon sprzed ponad stu lat. Opisom zwyczajów i obrazom współczesnej Sri Lanki towarzyszą cytaty m.in. z artykułów Witkacego dla „Echa Tatrzańskiego” i dziennika Malinowskiego pokazujące, jakim przemianom uległy sposoby komunikacji oraz najbardziej znane miejsca – Kolombo, Kandy, Dambulla, Matale czy Anuradhapura. Szczegółowa relacja, zilustrowana kilkudziesięcioma fotografiami archiwalnymi i współczesnymi, jak również reprodukcjami prac Witkacego, pozwala czytelnikom na przeżycie literackiej podróży po tej wyjątkowo urodziwej wyspie, jej buddyjskich i hinduskich świątyniach oraz na spotkanie z tutejszą egzotyczną przyrodą, zachęcając do osobistego odwiedzenia tego zachwycającego azjatyckiego państwa.

Książka liczy 128 stron w oprawie twardej, zawiera 82 ilustracji, a autorem opracowania graficznego jest Andrzej Barecki.

Podaj dalej
Autor: (fran)