Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zaprasza na pierwszą w Europie monograficzną wystawę amerykańskiej artystki Alexandry Grant, znanej z interdyscyplinarnego zamiłowania do języka, która w swoich pracach plastycznych stara się zwizualizować i ucieleśnić dzieła literackie.
Koncepcja ekspozycji „Alexandra Grant. Słowo. Obraz. Przestrzeń” podkreśla wszechstronność artystki oraz jej fascynacje literackie. W ramach projektu zostaną zaprezentowane jej prace malarskie, rzeźbiarskie, fotograficzne, instalacja wideo i projekty wydawnicze. N
ajważniejszą częścią wystawy będą prace inspirowane poezją Wisławy Szymborskiej – z cyklu “Szepty” z 2009 roku – oraz dzieła nowe, przygotowane specjalnie na potrzeby wystawy, jak wielkoformatowa instalacja rzeźbiarska z drutu oraz prace wykonane w technice neonu.
Artystka zaprezentuje również cykl prac powstałych we współpracy z pisarzem Michaelem Joyce’em, znanym autorem hipertekstów. Jedną z kluczowych idei ekspozycji jest ukazanie artystycznej relacji Grant z Szymborską oraz Joyce’em. Neony, druciana rzeźba-instalacja oraz malarskie tonda prezentowane na wystawie to dzieła site-specific, zaprojektowane specjalnie na wystawę i dostosowane do specyficznych przestrzeni Muzeum Literatury. Osobnym zagadnieniem, ale ściśle związanym z wątkiem literackim, będzie prezentacja działalności wydawnictwa X Artists’ Books, współprowadzonego przez Alexandrę Grant z Keanu Reevesem, oraz części prywatnego archiwum artystki z Los Angeles.
Wystawa powstała w ścisłej współpracy z Artystką oraz Ireną Kain, promotorką sztuki polskiej w Szwajcarii i w Niemczech, inicjatorką i współkuratorką ekspozycji. Kuratorką i autorką strategii wystawienniczej projektu ze strony Muzeum jest dr Anna Lipa.
Grant urodziła się 4 kwietnia 1973 roku w Fairview Park w stanie Ohio. Mieszka i pracuje w Los Angeles i Berlinie. Jest współczesną artystką multimedialną, której twórczość obejmuje malarstwo, rzeźbę, fotografię, instalacje i wideo, a także artystyczne publikacje. Jej sztuka odznacza się interdyscyplinarną fascynacją językiem jako obrazem oraz ucieleśnia słowo pisane, co idealnie pasuje do charakteru wystaw odbywających się w Muzeum Literatury. Grant wystawiała w muzeach i galeriach na całym świecie, a jej prace znajdują się w kolekcjach muzealnych, między innymi w Los Angeles County Museum of Art (LACMA), Museum of Contemporary Art (MOCA) w Los Angeles, Blanton Museum of Art w Austin (Teksas). Grant wchodzi w dialog z twórczością pisarzy, poetów, filozofów i lingwistów, w tym Sofoklesa, Wisławy Szymborskiej, Michaela Joyce’a, Hélène Cixous oraz Keanu Reevesa, zyskując tym samym miano „radykalnej współpracowniczki”. Grant, poprzez połączenie koncepcyjnych i intuicyjnych operacji, przekształca wybrane teksty w kompozycje koloru, kształtu i formy, nadając im dzięki temu nowe życie. Sama artystka nazywa siebie „pisarką, która pisze materiałami”. Grant jest także współzałożycielką wydawnictwa X Artists’ Books i prowadzi projekt grantLOVE, który wspiera artystów i edukację artystyczną.
Muzeum Literatury: https://muzeumliteratury.pl