Wtorek, 24 stycznia 2023

W Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta w Warszawie od czwartku 26 stycznia będzie można oglądać prace plastyczne Brunona Schulza.

Wystawa “Bruno Schulz. Żelazny kapitał ducha” koncentruje się na twórczości wizualnej artysty.

Jak czytamy w opisie, “w pracach Brunona Schulza erotyka, masochizm, relacje płci lokują się w szerokim spektrum różnych postaw i sytuacji – do przywitania podczas spaceru po całowanie kobiecych stóp. Duszna poetyka łącząca większość tych przedstawień wynika z ogólnej, łatwo wyczuwalnej atmosfery pożądania i erotycznego napięcia, które u Schulza nigdy nie zostaje w całości rozładowane.

Z dzisiejszej perspektywy perwersyjna poetyka prac Schulza jest daleka od kontrowersji. Niemniej kwestia cielesności, seksualności oraz relacji i tożsamości płci jest wyraźnie obecna w twórczości polskich artystek i artystów młodego i średniego pokolenia, których prace prezentujemy na wystawie. Zagadnienia te, ujęte równie niejednoznacznie, jak u Schulza, ujawniają się w różnorodnych postawach, przedstawieniach oraz stylistykach. Dialog Schulza ze współczesnością staje się przeciwwagą dla dotychczasowych prób interpretacji i wpisania jego twórczości w tradycję historii sztuki”.

Hasło “żelazny kapitał ducha” to fragment wypowiedzi Schulza z listownego wywiadu, udzielonego w 1935 roku Witkacemu dla „Tygodnika Ilustrowanego”. Metaforycznie opisuje zbiór fundamentalnych wrażeń, obrazów i motywów, które spinają i definiują sztukę każdego twórcy. Według Schulza są to treści, do których dochodzi się na wczesnym etapie rozwoju duchowego, a cała dalsza twórczość polega już tylko na nieustannym powrocie do tych samych, kształtujących tożsamość, motywów.

Program:

26 stycznia (czwartek), godz. 19:00 – WERNISAŻ

28 stycznia (sobota), godz. 13:00 – OPROWADZANIE KURATORSKIE
(o wystawie opowie kurator Jan Owczarek)

29 stycznia (niedziela), godz. 13:00 – OPROWADZANIE KURATORSKIE
(o wystawie opowie kurator Jan Owczarek)

Piątek, sobota, niedziela (27-29 stycznia) wstęp wolny na wystawę.

Artystki i artyści: Zuzanna Bartoszek, Katarzyna Kozyra, Tomasz Kręcicki, Jan Możdżyński, Cyryl Polaczek, Bruno Schulz, Aleksandra Waliszewska

Kurator: Jan Owczarek

Koordynacja: dr Anna Lebensztejn

Współpraca: Izabela Zychowicz

Aranżacja wystawy: Emilia Kina, Bartek Buczek

Oprawa graficzna: Blürb Studio

Opieka konserwatorska: Urszula Więch-Jędras,  Dorota Dzik-Kruszelnicka

Montaż: Dariusz Borowski, Leonid Butewicz, Bogdan Dworszczenko, Adrian Markowicz, Dawid Mościcki, Krzysztof Prylewski, Grzegorz Schulz

Redakcja i korekta tekstów: Agnieszka Papieska

Przekład na język angielski: Agnieszka Walulik

Dzieła prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Literatury oraz zostały udostępnione dzięki uprzejmości Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Agnieszki i Dariusza Szymczak – HOS Gallery, Zuzanny Bartoszek, Tomasza Kręcickiego, Jana Możdżyńskiego i Aleksandry Waliszewskiej.

Wystawa zrealizowana w ramach obchodów Roku Brunona Schulza. Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podaj dalej