Czwartek, 13 czerwca 2024
Mistrz komiksu w Pałacu Kultury i Nauki

Retrospektywną wystawę „Grzegorz Rosiński w ilustracjach” będzie można oglądać od soboty 15 czerwca w Sali Skłodowskiej PKiN.

Najnowsza wystawa przygotowana przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego prezentuje dorobek jednego z największych artystów komiksu europejskiego. Grzegorz Rosiński, uczeń Jana Marcina Szancera, rysował m.in. komiks o kapitanie Żbiku, ale na całym świecie znany jest przede wszystkim jako twórca Thorgala. Warszawską wystawę tworzy ponad 400 obiektów, które w przekrojowy sposób opowiadają o życiu i twórczości wyjątkowego artysty.

Na przygotowanej przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego wystawie zaprezentowane zostaną zarówno oryginalne plansze komiksowe, stworzone w czasie wieloletniej kariery rysownika, jak i jego twórczość malarska. Nie zabraknie więc ilustracji książkowych, plansz z serii Kapitan Żbik, rysunków z komiksów historycznych oraz stworzonych już na emigracji graficznych opowieści Thorgal, Szninkiel, Yans, Western i Zemsta Hrabiego Skarbka.

Autorką scenariusza wystawy jest Maria Lengren, kuratorem – Piotr Rosiński. Wystawie towarzyszyć będzie katalog z tekstem Wojciecha Birka, wieloletniego tłumacza komiksów Grzegorza Rosińskiego.

Grzegorz Rosiński urodził się w 3 sierpnia 1941 r. w Stalowej Woli. W 1961 r. rozpoczął studia na wydziale grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom zrobił w pracowni ilustracji Jana Marcina Szancera. Cały czas ilustrował książki, okładki płyt czy kartki pocztowe. W 1968 r. opublikował swój pierwszy komiks – Diadem Tamary – w serii o kapitanie Żbiku. W 1977 r. debiutował z cyklem komiksowym „Thorgal”. Była to francuskojęzyczna seria komiksowa stworzona wspólnie przez belgijskiego scenarzystę Jeana Van Hamme’a i Rosińskiego, publikowana w odcinkach na łamach belgijskiego czasopisma „Le Journal de Tintin”. Był wielokrotnie nagradzany za twórczość komiksową: dwukrotnie otrzymał nagrodę Prix Saint-Michel, dwukrotnie nagrodę publiczności na Festiwalu w Angouleme. Laureat Prix Albert-Uderzo.

Przedsięwzięcie zostało stworzone i wymyślone w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi. Warszawską prezentację przygotowuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Można ją oglądać do 8 września w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Skłodowskiej, codziennie od poniedziałku do niedzieli od 10.00 do 18.00.

Wystawa jest pod patronatem prezydenta m.st. Warszawy. Więcej informacji na stronie Muzeum Karykatury.

Podaj dalej