Poniedziałek, 6 września 2021
Za wolność i sprawiedliwość. Powstanie Kuruców Emeryka Thökölyego

Monika Jackiewicz-Nowak, dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu, Witold Kaliński, przewodniczący Stowarzyszenia „Amici Hungariae” w Starym Sączu, oraz Galiné Mile Andrea, dyrektor Centrum Informacji i Kultury Publicznej Biblioteki i Muzeum w Püspökladány, Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, i Andrzej Lichosyt, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu zapraszają na wystawę zatytułowaną „Za wolność i sprawiedliwość. Powstanie Kuruców Emeryka Thökölyego”, jakiej otwarcie nastąpi w czwartek 16 września o godz. 17. w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu przy ul. Mickiewicza 33.

Wystawa została zrealizowana wspólnie w ramach Węgierko-Polskiego Programu Współpracy Pozarządowej przy udziale Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz Muzeum v Kežmarku.

Na stronie internetowej Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu czytamy, że Muzeum jest współpartnerem w tym projekcie. Drugim polskim współpartnerem projektu jest Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu. Ze strony słowackiej dołączyło Muzeum w Kieżmarku, mające siedzibę w mieście, w którym urodził się Emeryk Thököly, a wsparcia promocyjnego udziela Węgierski Instytut Kultury w Warszawie.

Elementami projektu są wystawa planszowa i towarzyszący jej folder w polsko-węgierskiej wersji, które przygotowane zostaną według koncepcji Marka Zalewskiego. Będą przybliżać niezwykle ciekawą postać Emeryka Thökölyego – bohatera narodowego Węgier – oraz jego związki z Polską na tle historii XVII wieku. Wspierany przez armię Osmanów został przywódcą powstania przeciw władającym Węgrami Habsburgom. Walczył o wolność i tolerancję religijną, a po przegranej przez Imperium Osmańskie wojnie z monarchią Habsburgów osiadł w Izmicie nad Morzem Marmara. Zmarł w 1705 roku, a jego ostatnią wolą było, aby pochowano go w rodzinnym Kieżmarku. Stało się to możliwe dopiero w 1906 roku.

W 2021 roku mija 115. rocznica powtórnego pochówku Emeryka Thökölyego, o czym chcą przypomnieć partnerzy projektu. W związku z tym zaplanowano prezentację wystawy wraz z promocją i dystrybucją folderu w siedzibach partnerów: w sierpniu i w pierwszej połowie września w Nowym Sączu, we wrześniu i na początku października w Starym Sączu, a w drugiej połowie października i w listopadzie – w Nowym Targu. Zamiarem organizatorów jest też organizacja ekspozycji w Püspökladány i w innych miastach na Węgrzech oraz w Kieżmarku.

Podaj dalej
Autor: (fran)